تجهیزات اندازه گیری

برای اندازه‌گیری پارامترهای مختلف فیزیکی ، شیمیائی و کیفی و کمی و پارامترهای الکتریکی مختلف از ابزار و ادوات اندازه‌گیری استفاده می‌گردد . برخی از این تجهیزات اندازه‌گیری در زندگی روزمره ما نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند برای مثال دماسنج ساده‌ای که دمای اتاق یا فر آشپزخانه و یا تب کودک را برای ما مشخص می‌کند یا خط کش ، متر که برای اندازه‌گیری ابعادی و یا مسافت دو مکان مورد استفاده قرار می‌گیرد و یا فشار سنجی که با آن فشار تایر ماشین را تست می‌کنیم. این پارامترهای فیزیکی می‌توانند دما، فشار، رطوبت، شدت نور، فشار جو، ابعاد و مسافت یا طول و وزن یا نیرو و پارامترهای شیمیائی نظر مقدار اسیدی یا بازی بودن، ‌غلظت یا مقدار رسانائی سیال و … و از پارامترهای کیفی نظیر کدورت سنج مایعات و همان‌گونه که همه آشنا می‌باشید پارامترهای الکتریکی نظیر ولت یا آمپر و توان ، مقاومت و … است می‌توان نام برد که با استفاده از تجهیزاتی نظیر دماسنج ، فشار سنج ، نورسنج ، ولت متر ، آمپرمتر ، ….
در هر اندازه‌گیری ما با سه مفهوم و کیمیت بزرگی یا مقدار عددی ‏‌‏‏، واحد یا جنس کمیت و مفهوم عدم قطعیت و دقت مواجه می‌شویم.کمیت‌های های اصلی در سیستم اندازه‌گیری علمی شامل هفت پارامتر زمان بر اساس واحد ثانیه ، طول بر اساس متر ، جرم بر اساس کیلوگرم، شدت جریان الکتریکی بر اساس آمپر، دما بر اساس واحد کلوین مقدار ماده بر حسب مول و میزان شدت نور بر اساس کاندلا می‌باشند .
بقیه کمیتهای فیزیکی نظیر میزان غلظت، ویسکوزیته، فلوی سیالات و …. بر اساس این واحد های اصلی بیان می‌گردند.
برای اندازه‌گیری کمیت‌های و پارامترهای بیان شده از دستگاه‌های سنجش متناسب استفاده می‌گردد. در علم اندازه‌گیری از آن جائی که با توجه به عدم قطعیت ذاتی در قوانین فیزیک فاکتورهای مختلفی بر کیفیت اندازه‌گیری تأثیر می‌گذارند که منشاء بروز خطاهای مختلف در دستگاه می‌گردد و به همین دلیل در خرید این تجهیزات دقت یا اکیورسی از مهمترین فاکتورها است و در حقیقت ارزش دستگاهای اندازه‌گیری بر اساس دقت، سرعت پاسخ، تکراپذیر بودن، و گستره رنجی تحت پوشش ارزیابی می‌گردد .
این دسته از تجهیزات شامل دستگاه‌های انواع تست رایج نظیر تست‌های غیر مخرب بر فلزات یا مواد غیرفلزی همچنین ضخامت سنج‌های آلتراسونیک ، لرزش سنج ، زبری سنج ، و نیز دستگاه‌های تست و اندازه‌گیری پارامترهای الکتریکی همچنین های آناليزور گاز و , …. می‌باشد. تجهيزات تست موارد بسيار كاربردي در صنعت دارند. از دستگاه‌هاي متداول اندازه‌گيري جريان و ولتاژ گرفته تا دستگاه‌هائي كه براي كاربردهاي خاص نظير هم محور كردن پولي‌ها، يا شفت موتور ،تست لرزش ، ضخامت سنجي ، و تست عايق را مي‌توان از اين دست برشمرد .
اين دستگاه‌ها معمولاً با با دقت‌هاي بالا پارامترهاي مختلف فيزيكي نظير سختي، زبري، براقيت و … بسياري فاكتورهاي فيزيكي ديگر كه در استاندارد هاي مختلف تعريف شده‌اند را اندازه‌گيري مي‌كند .


logo-samandehi

جستجو در رصاکو

آمار سایت

  • 0
  • 55
  • فوریه 24, 2018

لوگوی رصاکو

  • مشتریان ما