ترانسمیتر دبی و یا فلو

در مورد ترانسمیتر بیشتر بدانیم

تجهیزی که بتوان با استفاده از آن حجم یا جرم سیال عبوری از یک خط لوله را نسبت به زمان اندازه‌گیری کرد، ترانسمیتر فلو نام دارد، این سیال ممکن است آب، هوا، بخار، گاز، مواد نفتی و یا ترکیبی از آن‌ها باشد. این ادوات همواره هم مقدار لحظه‌ای فلوی عبوری و هم مقدار کل فلوی عبوری را اندازه‌گیری می‌کنند.
اینکه می‌توان با اندازه‌گیری دبی یا همان فلو سیال میزان مصرف و یا تولید را به صورت دقیق مشخص کرد بسیار حائز اهمیت است زیرا اندازه گیری دقیق دبی به در دادستد و فرایند خرید و فروش حجم معینی از سیال مانند پمپ بنزین‌ها و تبادلات نفتی و موارد همچنینی اهمیت ویژه‌ای دارد.
از میان متغیرهایی که در بخش ابزار دقیق در مورد آن‌ها صحبت شده، اندازه‌گیری جریان از همه مشکل‌تر است و کارشناسان ابزار دقیق در این زمینه معمولاً با اشتباهات بیش‌تری مواجه‌اند. از سه نوع ترانسمیتر فلوی حجمی، جرمی و سرعتی بسته به نیاز و شرایط می‌توان از یکی از آنها استفاده کرد.

روش‌های مختلفی برای اندازه گیری فلو کاربرد دارد که می‌توان به برخی از پرکاربردترین آنها اشاره کرد .
روش جابجائی مثبت Positive Displacement
اوریفیس پلیت Orifice Plate
روش توربینی Turbine
روتامتری (variable area)
آلتراسونیک با پدیده دوپلر Ultrasonic: Doppler
آلتراسونیک با روش زمان انتقال و …. Ultrasonic: Transit Time, Time of Travel, Time of Flight
ونتوری Orifice Plate
مغناطیسی Magnetic
ورتکس Vortex Shedding
روتامتر) Variable Area (Rotameter
فلومتر مخصوص کانالهای بازWeir and Flume Open channel
کوریالیس Coriolis
گرمائی Therma

فلومتر توربینی یا Turbine Flowmeter
Turbine Flowmeterفلومترهای توربینی کاربری آسانی دارند و شامل یک توربین با پره های مشخص هستند که در کنار یک سنسور، با هر چرخش توربین بخاطر عبور جریان تعدادی پالس ایجاد می‌کنند مانند پراکسیمتی سوئیچ که رنج فلومتر با کالیبره کردن دستگاه طبق مقدار جریان و تعداد پالس ایجاد شده بدست می آید.

مس فلومتر یا فلومتر جرمی Mass Flow meter
Mass Flowmeter یک روش اندازه‌گیری جریان بر اساس وزن است برای همین به آن فلومترهای جرمی یا مس فلومتر می‌گویند. برای اندازه گرفتن جرم سیال عبوری در روشهای قبلی به اندازه‌گیری دانسیته مواد نیاز بود که محاسبه جرم خطای زیادی داشت. امروزه این اندازه‌گیری با فلومترهای جرمی با تکنولوژیهای کوریالیس و ترمال مس با دقت زیادی انجام می‌شود. در این‌گونه فلومترها، فلوی مایع یا گاز بطور جداگانه از فشار قابل اندازه‌گیری می‌باشد و از خطاهای اندازه‌گیری فلوی سیالات گازی ناشی از تغییرات دما و فشار جلوگیری می‌کند.

فلوسوئیچ Flow switch
فلو سوئیچ‌ها جهت حس‌کردن فلوی سیال (مایع و گاز) به کار می‌روند و در نقطه تنظیم مورد نظر، خروجی سوئیچ یا ON/OFF می‌دهند و Flow switch کنترل فلوی خط را ممکن می‌کنند. در رایج‌ترین فلو سوئیچ‌ها از یک تیغه فلزی که به متصل یک اهرم است استفاده می‌کنند. با توجه به نقطه تنظیم طول این تیغه را برش می‌دهند (تریم می‌کنند). وقتی که جریان تنظیم شد، اهرم به یک طرف تمایل پیدا می‌کند و باعث تحریک سوئیچ می‌شود.

پیتوت تیوب Pitot Tube
Pitot tube روش پیتوت تیوب برای اندازه‌گیری جریان سیالات گازی خصوصا هوا در رنج کم به کار برده می‌شود. در اثر این ویژگی در صورت ایجاد جریان هوا در یک طرف لوله، فشار خود لوله بیشتر از فشار آن نقطه می‌شود . این روش پیتوت نام دارد.

فلومتر جابجایی مثبت(Positive displacement flowmeter)
Positive-displacement-flowmeter برای اندازه‌گیری دقیق پیمانه ای سیالات خصوصاً مایعات وسیکوز از فلومترهای جابجائی مثبت استفاده می‌شود و انواع مختلفی دارد.
مدل دیسک گردنده به صورت محوری Mutating disk
فلومتر ون (Rotatory Van)
فلومتر دنده ای یا Gear
فلومتر دنده ای حلزونی Helical gear flowmeter (برای مواد با ویسکوزیته بالا استفاده می‌شود )
فلومتر دنده ای بیضوی Oval gear flowmeter
فلومتر دیافراگمی یا بلوز دار که ( برای گازهای شهری استفاده می‌گردد )
مدل پیستونی

فلومتر ورتکس Vortex Flowmeter
VortexFlowmeteفلومتر ورتکس توسط Theodore von Kármán کشف شد. فلومتر ورتکس بر حسب اندازه‌گیری نوسانات تولید شده پشت یک مانع در سیال کار می‌کند. در اکثر صنایع برای اندازه‌گیری جریان مایعات و گازها و بخار از فلومتر ورتکس استفاده می‌شود. این فلومتر در صنایع پتروشیمی و شیمیائی مانند قسمت تولید برق … در سیالاتی نظیر هوای فشرده، بخار اشباغ، آب تغذیه بویلر نیتروژن، بخار بسیار داغ، گازهای دو فازی، دی اکسید کربن، آب دمینرال، گاز دودکش، حلالها، روغن انتقال حرارت و …. کاربرد دارد.
در فلومتر ورتکس اندازه‌گیری فلو به صورت حجمی می‌باشد. برای اندازه‌گیری به صورت جرمی در مواردی مانند بخار می‌بایست با ترانسمیتر فشار جداگانه و نیز سنسور دما و اتصال آنها به فلو کامپیوتر جرم عبوری یا مقدار انرژی جابجا شده را محاسبه کرد. شکل کلی این فلومترها در تصاویر زیر قابل دیدن است.

فلومترهای الکترومغناطیسی Electromagnetic Flowmeter
Electromagnetic-Flowmeterطبق قانون القای الکترومغناطیسی فارادی و اندازه‌گیری تغییرات شار مغناطیسی بواسطه‌ی سرعت سیال جاری فلومترهای الکترومغناطیسی می‌توانند مقدار فلو را با دقت قابل قبولی اندازه‌گیری کنند. در سیال عبوری با ایجاد شار مغناطیسی از فلومتر و اندازه‌گیری آن می‌توان فلومتر الکترومغناطیسی را بدست آورد.
آب یا سیال عبوری به علت مکانیزم فلومتر مغناطیسی باید خواص الکتریکی و رسانائی را تا حدی داشته باشد . در غیر این صورت اندازه‌گیری دچار اخلال می‌‌شود و می‌بایست از فلومترهائی با مکانیزم‌های مختلف مثل فلومتر توربینی یا فلومتر ورتکس استفاده کرد. مثلا برای اندازه‌گیری فلوی آب دمینرال یا مقطر نمی‌توان فلومتر مغناطیسی را به کار برد.
فلومترهای الکترومغناطیسی حداکثر تا دمای 80 درجه کار می‌کنند .در کاربردهای گوناگون با توجه به لاینر داخل فلومتر ،لاینر از جنس تفلون یا هارد رابر و … ایجاد می‌شود.
در زیر تصویری از فلومتر الکترومغناطیسی آمده است.

فلومترهای آلتراسونیک Ultrasonic Flowmeter
Ultrasonic-Flowmeter روش‌های آلتراسونیک جز جدا ناپذیر اکثر تجهیزات اندازه‌گیری بخصوص نمونه های غیر تماسی می‌باشد. در فلومترهای آلتراسونیک بر اساس خواص دوپلر فرکانسی از یه منبع تولید می‌شود و از سوی دیگر یک گیرنده این فرکانس را هر لحظه کنترل می‌کند. اگر فلوی سیال تغییر کند، به خاطر سرعت سیال، فرکانس رفت و برگشت تغییر محسوسی دارد. کالیبره کردن و اندازه‌گیری تغییرات بر اساس جریان، اندازه‌گیری فلو به روش آلتراسونیک را ممکن می‌کند. عملا اندازه‌گیری فلو به روش آلتراسونیک سختی‌های خود را دارد اما روش اندازه‌گیری بیشتر فلومترهای اولتراسونیک مکانیزم دوپلر است.

فلومترهای کانال باز Open channel Flowmeter
Open-channel-Flowmeter برای ‌اندازه‌گیری حجم سیال عبوری مایع در یک کانال از فلومترهای کانال باز استفاده می‌شود. در این روش برای اندازه‌گیری جریان، از قبل هدایت آب در مقاطع، مشخص می‌شود و اندازه‌گیری فاضلاب عبوری یا تغییرات سطح آب و کالیبره آن بر اساس جریان است.

فلومترهای اورفیس پلیت Orifice Plate flowmeter
Orifice-Plate-flowmeter از روش‌های قدیمی اندازه‌گیری جریان می‌توان به فلومترهای اورفیس پلیت اشاره کرد که کارایی بالا، طراحی ساده و قابلیت اطمینان و تکرارپذیری قابل قبولی دارند. به صفحه مسطحی که در آن یک سوراخ، بسته به محاسبات مربوط به طراحی اورفیس ایجاد شده اورفیس می‌گویند اساس کار بدین گونه است که در مسیر جریان، ایجاد مانع افت فشار در خط و اختلاف فشار در دو طرف، اورفیس ایجاد می‌کند. با اندازه‌گرفتن این اختلاف فشار توسط ترانسمیتر اختلاف فشار یا گیج اختلاف فشار و به کمک فرمول‌هایی که در سیالات به کار می‌برند می‌توان بر حسب فلو به کالیبره‌ی این مقدار پرداخت.

روتامتر Rotameter
Rotameterبه عنوان نمایش‌دهنده فلوی لحظه ای یا فلو ایندیکیتور روتامتر جزء تکنیک سطح متغیر یا variable area در اندازه‌گیری جریان است. نمونه رایج روتامتر از یک استوانه شیشه ای تشکیل شده که بر اساس فلوی ماده مورد نظر نسبت به زمان کالیبره شده و یک قطعه مخروط شکل فلزی که با افزایش فلو در شیشه به سمت بالا حرکت می کند.
این روتامترها در کپسولهای اکسیژن در بیمارستانها دیده می شود.

انواع ترانسمیتر فلو :
ترانسمیتر فلو هوشمند
ترانسمیتر فلو مادون فرمز
ترانسمیتر فلو پنوماتیک
ترانسمیتر فلو اختلاف فشار
ترانسمیتر فلو با نمایشگر

 


logo-samandehi

جستجو در رصاکو

آمار سایت

  • 0
  • 1,399
  • فوریه 24, 2018

لوگوی رصاکو

  • مشتریان ما