ترانسمیتر دما

در مورد ترانسمیتر بیشتر بدانیم

عملکرد ترانسمیترهای دما نیز مانند بقیه ترانسمیترها بدین صورت است که دمای اندازه‌گیری شده توسط سنسور دما مثل ترموکوپل و یا RTD را به یک سیگنال استاندارد و قابل قبول تبدیل می‌کند.
در صنعت معمولا از ترموکوپل برای اندازه‌گیری دماهای بالا  و از RTD نیز برای اندازه‌گیری دماهای پایین استفاده می‌شود.
با توجه به اینکه سیگنال ترموکوپل در حد میلی ولت می‌باشد و این سیگنال نویزپذیر است برای تبدیل این سیگنال به سیگنال قابل استفاده در شبکه‌های صنعتی و یا سیگنال جریان باید از ترانسمیترهای دما استفاده کرد تا بتوان سیگنال مذکور را بدون نویز و خطا انتقال داد.

ترانسمیترها از لحاظ روش نصب بر روی تجهیزات جزو یکی از این سه گروه هستند
Head Mounted Transmitter : ترانسمیترهای دمای کله ای که در داخل محفظة بالای سنسور قرار میگیرند.
Rail    Mounted Transmitter : ترانسمیترهای دمای ریلی که در داخل تابلو و بر روی ریل‌ها نصب می شوند.
Field  Mounted Transmitter : ترانسمیترهای دمای نوع فیلد مانت که به صورت پک کامل در واحد نصب می شوند.

ترانسمیترهای دما  به نسل‌های مختلفی جدا میشوند که عبارتند از :
نسل اول ترانسمیترها : ‌
خروجی این مدل از ترانسمیترها به سیگنال آنالوگ بوده و فقط جهت تبدیل دما برای یک نوع سنسور برای مثال ترموکوپل تایپ S قابل استفاده می‌باشند و در خروجی آنها سیگنال 0 تا 10 ولت و یا سیگنال 4 تا 20 میلی آمپر می‌باشد.
نسل دوم ترانسمیترها :
خروجی این مدل از ترانسمیترها به صورت دیجیتالی می‌باشند که به صورت مولتی رنج طراحی شده‌اند و تمام سنسورهای دما نظیر ترموکوپل ها، RTD ها ، ترمیستورها و همچنین سیگنال‌های DC نظیر 10تا 75 میلی‌ولت، منفی100 تا 100 میلی‌ولت، منفی 100 تا 500 میلی‌ولت، منفی 100 تا 2000 میلی‌ولت و همچنین اندازه‌گیری مقاومت در ورودی نظیر صفر تا 400 اهم و صفر تا 2000 اهم و صفر تا 10 کیلواهم اندازه گیری میکنند.
نسل سوم ترانسمیترها :
خروجی این مدل از ترانسمیترها نیز به صورت دیجیتالی تولید شده که به Smart transmitter معروف هستند و دارای امکاناتی بیشتر مانند پشتیبانی از پروتکل های صنعتی، کالیبراسیون، رکوردر اطلاعات و … نسبت به 2 مدل قبلی هستند.


logo-samandehi

جستجو در رصاکو

آمار سایت

  • 0
  • 182
  • فوریه 24, 2018

لوگوی رصاکو

  • مشتریان ما