ترانسمیتر

Transmitterها تجهیزاتی هستند که یک کمیت فیزیکی را اندازه‌گیری کرده (Metering) و آن را به مکانی دورتر مثل اتاق کنترل با استفاده از سیگنال استاندارد انتقال (Transfer) دهند. این سیگنال‌های استاندارد از نوع الکترونیکی و یا نیوماتیکی می‌باشند. کاربرد سیگنال نیوماتیکی در ترانسمیترها با ساختار قدیمی و یا در سایت هایی که امکان نصب تجهیزات الکترونیکی وجود ندارد می‌باشد. سیگنال خروجی ترانسمیترها استاندارد بوده و برای تجهیزاتی که در حلقه کنترل قرار دارند قابل فهم می‌باشد. در ترانسمیترهای الکترونیکی معمولا با استفاده از یک زوج سیم سیگنال از نوع جریان 20-4 میلی آمپر ارسال می‌شود و در ترانسمیترهای نیوماتیکی سیگنال با استفاده از تیوپ‌های مسی به صورت فشار هوای 3-15 PSI  از سوی Transmitter به کنترلرهای نیوماتیکی و الکترونیکی ارسال می‌شود.

همان طور که می‌دانیم اثر نویزهای محیطی  بر روی سیم‌ها و کابل‌های سیگنال الکتریکی معمولا به صورت ولتاژ القایی نمایان می‌شوند، به همین دلیل ترانسمیتر کاربرد بیشتری نسبت به سنسور در صنعت دارد زیرا ترانسمیتر و روش انتقال سیگنال الکتریکی باعث جلوگیری از بروز نویز می‌گردد.

سیگنالی خروجی ترانسمیتر را می‌توان در سیستم های اتوماسیون صنعتی از قبیل PLC، کلیه اداوات کنترلی و نمایشگرها بکار برد و در حال حاصر ترانسمیتر کاربرد زیادی در صنایع نفت، گاز، پالایشگاه، مهندسی پزشکی، ذوب آهن، صنایع غذایی، ریخته گری، صنایع معدنی دارد و بطور کلی هر سیستمی که به کنترل حلقه بسته وابسته است دارای حداقل یک ترانسمیتر می‌باشد، زیرا برای اندازه‌گیری دقیق کمیت‌ها و پارامترهای مختلف نظیر دما، فشار، رطوبت، سطح مواد، دبی، گازهای های محیطی و سایر المان های قابل اندازه گیری نیاز به چنین تجهیزاتی می‌باشد.
ترانسمیترها به دو گروه پسیو و اکتیو قسمت می‌شوند که ترانسمیترهای اکتیو برای کارکرد نیاز به تغذیه جداگانه و مستقل دارند ولی در ترانسمیترهای پسیو و یا ترانسمیترهای  Loop-Powered ، تغذیه و سیگنال خروجی با استفاده از یک زوج سیم به ترانسمیتر متصل می‌شوند و نیاز به مسیر جداگانه برای هر کدام نمی‌باشد.
استفاده از ترانسمیترهای پسیو باعث کاهش حجم سیم کشی در سیستم‌های کنترل و مانیتورینگ می‌گردد.

ترانسمیترها متشکل از سه قسمت اساسی می‌باشند :حسگر, مبدل(ترانسديوسر), تقويت كننده. نکته حایز اهمیت این است که قسمت‌هاي مبدل و تقويت‌كننده براي انواع ترانسميترها یکسان می‌باشد و براي كميت‌هاي مختلف فقط قسمت حسگر متفاوت می‌باشد بدین صورت که برای مثال درمورد ترانسميترهاي فشار، حسگر به میزان فشار حساس می‌باشد و در مورد ترانسميتر دما، حسگر به دما حساس است.

براي كاليبره كردن ترانسميترها با در نظر گرفتن روش پیشنهادی سازنده تجهیز با اعمال ورودي هاي معینی, خروجي را باید کالیبره كنيم. برای مثال اگر ورودي صفر باشد خروجي ترانسميتر الکترونیکی بايد معادل 4 میلی آمپر باشد و در صورت حداکثر بودن ورودی, بايد معادل 20 میلی آمپر در خروجی مشاهده کنیم البته همراه برای کالیبره کردن مقادیر 25 و 75 درصد رنج کاری ترانسمیتر مورد تست قرار می‌شود و تجهیز بر آن اساس کالیبره می‌گردد.

ترانسمیتر ها از نظر نوع و کاربرد به چند دسته تقسیم می شوند:

ترانسمیتر فشار

ترانسمیتر دبی و یا فلو

ترانسمیتر سطح و یا ارتفاع مخازن

ترانسمیتر دما

ترانسمیتر رطوبت

ترانسمیتر وزن

ترانسمیتر سرعت


logo-samandehi

جستجو در رصاکو

آمار سایت

  • 0
  • 159
  • فوریه 24, 2018

لوگوی رصاکو

  • مشتریان ما