تسلی بخشی های فلسفه

 • 0

تسلی بخشی های فلسفه

کتاب تسلی بخشی های فلسفه

درباره کتاب

شاید شما هم جزء آن دسته از افراد بسیاری باشید که تا بحال از خود پرسیده اند فلسفه چیست و خواندن آن چه فایده ای دارد؟ اساسا چرا باید فلسفه خواند؟ وقتی از فلسفه صحبت می‌شود ذهن عموم مردم با این سوال درگیر می شود که فلسفه دانستن چه سودی برای انسان می‌تواند داشته باشد؟

احتمالا دلیل پرسش این سوالات، تجارب کسل کننده در مطالعه متون و یا شرکت دربحث های فلسفی ای بوده است که هیچ سنخیتی با چالش های روزمره زندگی که با آنها مواجه ایم نظیر عشق، ناکامی، بیماری، پول، مرگ، جاه طلبی و غیره نداشته است.

کتاب ” تسلی بخش های فلسفه” توسط آلن دو باتن در سال ۲۰۰۰ منتشر شد و طی  سالهای اخیر، مورد توجه بسیاری از علاقمندان به فلسفه کلاسیک قرار گرفته است. نویسنده این کتاب با مراجعه به زندگی فیلسوفان بزرگی مانند سقراط، اپیکور، مونتنی ، سنکا و شوپنهاور و نیچه، علاوه بر اینکه با ساده نویسی افکار و حرفهای آنان می‌کوشد پیام‌هایی آموزنده برای دنیای امروز بیابد، در تلاش است تا ترس عمومی رایج از فیلسوف و فلاسفه را – که در نظر بسیاری از ما، سخت فهم هستند – کاهش دهد.

آلن دوباتن تعریف بسیار ساده و کاربردی تری از فلسفه برای زندگی روزمره انسانها ارائه کرده است وعقیده دارد که اساسا فلسفه تلاش می‌کند تا معنایی به زندگی انسان درگیر با پیرامونش دهد؛ معنایی که بتواند رهیافت‌ها و رویکردهای مناسبی را پیش پای انسان در مقابل مشکلاتش بگذارد. به نظر دوباتن درست همانطور که در هنگام بیماری جسمانی به پزشک مراجعه می‌کنیم، در هنگام امراض روانی نیز باید به سراغ فیلسوف برویم.  وظیفه فلسفه عبارتست از کمک به ما در تعبیر و تفسیر تالم و امیال نامشخص و مبهم خودمان و رهانیدن ما از طرح های نادرست برای خوشبختی.

در این کتاب از «سقراط»، «اپیکور»، «سنکا»، «مونتنی»، «شوپنهاور» و «نیچه» کمک گرفته شده تا عدم محبوبیت، بی‌پولی، ناکامی، ناکارایی، شکست عشقی و سختی‌های زندگی ما را درمان کند. سبک نگارش این کتاب بسیار جذاب و روان است به گونه ای که انگار در جای جای کتاب قطعه هایی از خودمان در زندگی روزمره را می یابیم و خود را بازمی‌شناسیم و احساس مشترکی را تجربه می‌کنیم.

 

خلاصه ای از متن کتاب

 • سقراط عقیده داشت آدمی باید در مفروضات رایج تردید کند و آنها را به بوته نقد بکشد. اگر این مفروضات از این آزمون سربلند بیرون نیایند آنگاه حق داریم نظری مخالف با عامه مردم اختیار کنیم هر چند این امر به عدم محبوبیت ما می‌انجامد اما آنچه مهم است نه محبوبیت بلکه زیستن در حقیقت و برای حقیقت است. 
 • اپیکور به ما می‌آموزد که برای خوشبختی به چه چیزهایی نیاز داریم. فهرست ضروریمان یا لوازم خوشبختی ما عبارتند از: دوستان، آزادی، ذهن‌ فعال و پول کافی برای امرار معاش در سطح ارضاء نیازهای ضروری از قبیل خوراک، پوشاک، مسکن و نه بیش از آن.
 • از سنکا می آموزیم که هر چه از زندگی انتظار کمتری داشته باشیم کمتر ناکام می‌شویم. او در زندگی با مصائب گوناگونی رو به رو شد: زلزله‌ای ویرانگر، ابتلا به یک بیماری هولناک، سلطنت حاکمان جبار و مستبد و … اما هیچ یک از اینها سبب نشد احساس ناکامی کند زیرا از فورچون یا الهه تقدیر انتظار هر امری را داشت. 
 • مونتنی معتقد است که دلیل سرمست شدن از غرور کاذب این است که ناتوانی‌ها فراموش می‌شوند. او خرد و حکمت را برتر از دانش و علم می شمارد. به باور او هدف از مطالعه حکیم شدن است نه عالم و دانشمند شدن. دلیل ناخرسندی افراد تحصیلکرده را در افکار مونتنی می یابیم.
 • به عقیده شوپنهاور ما مجذوب افرادی می‌شویم که کاملاً با ما متفاوت هستند زیرا دنبال کسی هستیم که نقایص ما را تکمیل کند. وقتی در زندگی دچار شکست عشقی می شوید نباید نارحت شوید چرا که شخص مقابل به طور ناخودآگاه ما را مکمل نقایص خود و بنابراین والد مناسبی برای فرزندش ندانسته است، نه این که از ما متنفر باشد.
 • به نظر نیچه فقط با تحمل شکست است که می‌توان به موفقیت رسید. نیچه بیان می کند که نابرده رنج، گنج میسر نمی‌شود و می‌توان اشک‌ها را به معرفت تبدیل کرد. کوهنوردی بسیار دشوار و سخت است ولی آن که هوای خنک بلندا در سر دارد این رنج را به جان می‌خرد تا از فراز قلل معرفت به عالم انسانی نظر کند. آن که در پای کوه می‌ماند نه رنج می برد و نه لذت ارتفاع را درک می‌کند. 

 

اطلاعات کتاب

عنوان: تسلی بخشی های فلسفه

موضوع: فلسفه و عرفان

نویسنده: آلن دوباتن

مترجم : عرفان ثابتی

ناشر: ققنوس

تعداد صفحات: 304

قیمت: 180,000 ریال

 


نظر بگذارید

logo-samandehi

جستجو در رصاکو

آمار سایت

 • 0
 • 72
 • فوریه 24, 2018

لوگوی رصاکو

 • مشتریان ما