خدایان مدیریت

  • 0

خدایان مدیریت

درباره کتاب

سرعت پیشرفت فن آوری در زندگی سبب تغییرات بسیاری شده است که فرهنگ کار و سازمانها نیز از آن مصون نمانده اند. در عصر صنعتی، سازمانهای بزرگ فرهنگ کار غالب را بر جامعه تحمیل می کردند که امروزه کمتر اثری از آنها یافت می شود. مثال بارز آن تقسیم فعالیت زندگی روزمره انسانها به سه قسمت متعادل 8 ساعته برای کار و اوقات فراغت و استراحت می باشد. در فرهنگ کسب و کار به شدت متحول شده جدید، راهکارهای قدیمی دیگر پاسخگو نبوده و آشنایی و شناخت فرهنگ های کار یک ضرورت است. این ضرورت هم برای افراد شاغل از جهت انتخاب فرهنگ کار مناسب با استعدادها و توانمندیهای آنان به منظور افزایش بهره وری و کاهش استهلاک روحی ناشی از کار ناسازگار و هم برای مدیران به منظور آشنایی با فرهنگ کار مرجح کارکنان خود و افزایش بهره وری و انگیزش آنان برای انجام وظایف محوله ضرورت دارد.

چارلز هندی، نویسنده “ خدایان مدیریت” یکی از معروفترين و اثرگذارترين چهره های اروپايي در ميان متفكران و انديشمندان علم مديريت به شمار مي رود. او يك فيلسوف اجتماعي برجسته و مشاور زبردست مديريت است كه تجربه ساليان متمادي مشاوره و تحقيق در حوزه هاي مختلف سازماني و اجتماعي و مديريتي را با خود همراه دارد. هندي نويسنده اي تواناست كه تاكنون 15 كتاب در زمينه هاي طبيعت كار، عمر سازماني، اخلاق و ارزشها، جستجوي معنا در زندگي و كار و آينده كار تاليف و منتشر ساخته است كه بيش از يك ميليون نسخه از آنها به فروش رفته است. كتابهاي او همگي سرشار از نكات نغز و راهگشا در حوزه هاي اجتماعي و مديريتي است كه با نگرشي بديع و زباني فصيح ارائه شده است. چارلز هندي فردي است كه به حوزه مديـريت، وقار و جذبـه اي فيلسوفـانه بخشيـده است. از هميــن روست كه او با اتکا به مطالعات فلسفی خود، فرهنگ های کسب و کار در سازمانهای مختلف را بر خـدايان اسطوره اي يونـان قديم تطبيق مي دهد و جايگاه مناسب اختلاط فرهنگها و توازن فرهنگها و خلوص فرهنگي و تناسب فرهنگي را مشخص مي سازد.

در این کتاب چهار خدای یونانی که مظهر چهار فرهنگ رایج کسب و کار هستند، معرفی شده اند: زئوس مظهر فرهنگ باشگاهي، آپولو مظهر فرهنگ نقشهـــا، آتنا مظهر فرهنگ كار و وظيفه گرايي و ديونيسوس مظهر فرهنگ اصالت وجود. افراد و سازمانها دارای فرهنگ های طبیعی و ترجیحی هستند. فرهنگ های مزبور هر یک در جای خود معتبرند و بنابراین مهارت و ظرافت در تطابق بین خدای مرجح فرد با سازمان و موقعیت مربوطه است.

نظریه مطرح شده در این کتاب تحت عنوان “نظریه تناسب فرهنگی” – که می توان از آن به عنوان روح این کتاب یاد کرد- عنوان می کند که برای اداره کردن هر کسب و کاری تنها یک راه صحیح وجود ندارد. شیوه هایی که برای نوع خاصی از کسب و کار مناسب است، ممکن است با کسب و کار دیگر ناسازگار باشند. در صورتیکه انسان بتواند فرهنگ یا سبک کار مناسب برای موقعیت خود را بیابد موفق خواهد شد، در غیر اینصورت پیشرفت توام با کشمکش و ناراحتی خواهد بود. فرهنگ نامناسب به ناخشنودی و عدم کارایی منتهی می شود. تناسب فرهنگی یعنی در نظر گرفتن و برگزیدن فرهنگ کار متناسب در موقعیتی متناسب و برای هدفی متناسب.

این کتاب در دو بخش ارائه شده است. بخش اول کتاب به معرفی و شناسایی چهار فرهنگ رایج کسب و کار یا چهار خدای مدیریت پرداخته و عوامل موثر در انگیزش افراد، شیوه تفکر و یادگیری و چگونگی ایجاد تغییر در کارها برای هر فرهنگ کاری را توضیح می دهد. همچنین به بررسی اثر محیطی بر فرهنگ کاری غالب هر جامعه می پردازد و توضیح می دهد که چرا برخی از فرهنگ های کار با برخی جوامع سازگار و یا ناسازگارند.

در بخش دوم کتاب، بحرانهای فرهنگی سازمانها و آینده کسب و کارها بررسی شده است و پیشنهادات مناسبی برای مواجهه با دنیای کسب و کار پر تغییر ارائه شده است.

 

 قسمت هایی از متن کتاب

  • دانستن این نکته که هر یک از فرهنگها یا سبکهای اداره امور برای کاری خاص خوب است، ضرورت دارد. اینکه ما از فرهنگ خاصی خوشمان نمی آید یا آن را تایید نمی کنیم، نشانه این است که برای ما نامتناسب است. اما به معنای آن نیست که فرهنگ مزبور ذاتا نادرست، بد یا فاقد کارایی است. این اصل در واقع قلب نظریه تناسب فرهنگی است.
  • مدیران باید آگاهی بیشتری درباره فرهنگ مطلوب و مرجح خود و خدایی که شخصا از آن پیروی می کنند داشته باشند و همچنین اشراف بیشتری بر فرهنگهای مختلفی که در دسترس آنان قرار دارد، پیدا کنند.
  • برای موفقیت در دنیای جدیدی که به صورت فزاینده خود را بر ما تحمیل می کند، لازم است خدایان خود را تغییر دهیم و این کار هرگز کار ساده ای نیست. بیشتر مشکلات سازمانها و افراد ناشی از کوشش در جهت تداوم اداره امور به شیوه های مرسوم قبلی و ناشی از عدم تمایل به تغییر فرهنگ می باشد.

اطلاعات کتاب

عنوان: خدایان مدیریت

نویسنده: چارلز هندی

مترجم : کهزاد آذرنوش

ناشر: فرا

تعداد صفحات: 318 صفحه

قیمت: 69،000 ریال


نظر بگذارید

logo-samandehi

جستجو در رصاکو

آمار سایت

  • 1
  • 54
  • فوریه 24, 2018

لوگوی رصاکو

  • مشتریان ما