خوش بینی آموخته شده

  • 0

خوش بینی آموخته شده

کتاب خوش بینی آموخته شده

درباره کتاب

شاید افرادی را می شناسید که پس از چندین شکست و ناکامی در کاری، دست از تلاش بر می دارند و در نقطه مقابل افرادی را دیده اید که با وجود دیدن نشانه های دلسرد کننده همچنان به کارشان ادامه می دهند. در کتاب “خوش بینی آموخته شده” این سؤال در مورد زندگی واقعی پرسیده شده است: چه چیزی باعث می شود که یک نفر پس از اینکه معشوقش دست رد به سینه او زد، مجدداً از جا برخیزد و دیگری با وجود اینکه می بیند کارش به جایی نمی رسد همچنان ادامه می دهد؟

از نویسنده کتاب “دکتر مارتین سلیگمن”، به عنوان پدر روانشناسی مثبت گرا نام برده می‌شود. سلیگمن یک روانشناس شناختی است که سالها‌ رییس انجمن روانشناسی آمریکا بوده و تحقیقاتش از تاثیرگذارترین تحقیقات روانشناسی دهه‌های اخیر است. او سالهای زیادی را صرف آزمایشات بالینی در مورد ایده «درماندگی آموخته شده» کرده است. آزمایشات او در دادن شوکهای الکتریکی ملایم به سگها ثابت کرد که اگر سگها باور داشته باشند که کنترلی بر روند متوقف کردن شوک های الکتریکی ندارند، با وجود اعمال شوک بر آنها، دیگر برای فرار کردن از شوک ها تلاشی نمی کنند.

پس از انجام آزمایشات متعدد بر روی حیوانات و انسانها و تکمیل نظریه «درماندگی آموخته شده»، نویسنده کتاب متوجه شد بعضی از مردم این توانایی را دارند که پس از یک یا چند شکست مجدداً از جا برخیزند. این افراد به جای اینکه به طور ذاتی موفق باشند، شیوه های برای توضیح دادن حوادث دارند که شکست را دائمی نمی دانند و معتقد هستند که شکست ارزشهای اساسی آنها را تحت تأثیر قرار نمی دهد.

مارتین سلیگمن بر این باور است که خوش بینی را هم می‌توان آموخت همانگونه که بدبین بودن هم آموخته می‌شود. عبور نکردن از موانع و چالش های زندگی، اغلب تنبلی یا عدم وجود استعداد تفسیر می شود. نویسنده این کتاب متوجه شد کسانی که تسلیم می شوند، هرگز تعریفی را که از شکست یا تحقیر دارند مورد سؤال قرار نمی دهند. کسانی که اغلب از موانع عبور می کنند به مکالمه درونی خودشان گوش می دهند و با افکار محدودکننده خودشان مقابله کرده و فوراً دلایل مثبتی را برای رد شدن از موانع پیدا می کنند.

كتاب «خوش‌بيني آموخته شده» جنبه خودآموز دارد و از اين رو فهم آن آسان و عاري از اصطلاحات فني روان‌شناسي است و در آن مثال‌هایی از ميان خانواده تا مدرسه، محيط كار، دانشگاه و عرصه‌هاي ديگر آورده شده است که بر جذابيت و گيرايي کتاب افزوده است.

 

قسمتهایی از متن کتاب

  • استعداد و هوش قطعاً در پیشرفت یا حداقل در سرعت پیشرفت نقش دارند. اما امید و انگیزه مواردی هستند که در نبود آنها، هیچ حرکتی شکل نمی‌گیرد و خوش بینی، پیش نیاز این حرکت است.
  • دیدگاه سنتی که در مورد موفقیت وجود دارد مانند دیدگاه سنتی که در مورد افسردگی وجود دارد به تجدید نظر نیاز دارد . در محل کار و مدارس براساس این فرضیه عمل می کنند که موفقیت نتیجه ترکیب استعداد و اشتیاق است و وقتی شکستی اتفاق می افتد به این دلیل است که یا استعداد وجود ندارد و یا اشتیاق . اما شکست میتواند حتی زمانی اتفاق بیفتد که استعداد و اشتیاق فراوان وجود دارد ولی خوش بینی در کار نیست.
  • رواج داشتن این مسئله که مردم زیر بار مشکلات از پا در می آیند به این معنی نیست که این وضعیت قابل قبول است یا اینکه زندگی باید اینطور باشد. اگر از روش دیگری برای توضیح دادن وضعیتی که در آن قرار دارید استفاده کنید برای برخورد با مشکلات مجهزتر خواهید بود و از اینکه مشکلاتتان شما را به سمت افسردگی ببرند، جلوگیری خواهید کرد.
  • چیزی که ما میخواهیم خوشبینی کورکورانه نیست بلکه خوشبینی انعطاف پذیر است یعنی خوش بینی با چشمهای باز. ما باید بتوانیم در صورت لزوم از چشم تیزبین بدبینی برای دیدن واقعیت استفاده کنیم اما نباید مجبور باشیم که در سایه های تاریک بدبینی به زندگی کردن ادامه بدهیم.

 

اطلاعات کتاب

عنوان: خوش بینی آموخته شده

موضوع: روانشناسی مثبت نگر/ خود مدیریتی

نویسنده: مارتین سلیگمن

مترجم : میترا محمدی , فروزنده داورپناه

ناشر: رشد

تعداد صفحات: 400

قیمت:  220,000 ریال

 


نظر بگذارید

logo-samandehi

جستجو در رصاکو

آمار سایت

  • 0
  • 17
  • ژانویه 3, 2018

لوگوی رصاکو

  • مشتریان ما