سنسور خازنی

در مورد سنسور بیشتر بدانیم

سنسورهای خازنی همچون دیگر سنسورهای غیر تماسی با نزدیک شدن به اشیاء خصوصاً غیر فلزات خروجی سوئیچ ترانزیستور PNP و یا NPN می‌دهد. با نزدیک شدن اجسام به سنسور خازنی، دی الکتریک خازن تعبیه شده در سنسور تغییر پیدا کرده و مدار داخلی با مقایسه به مقدار مرجع یک خروجی باز یا بسته می‌دهد.
از سنسور خازنی مي‌توان به عنوان مولد پالس به منظور كنترل وضعيت برنامه ماشين آلات براي شمارنده‌ها و آشكارسازي تقريبا تمام مواد فلزي و غير فلزي استفاده كرد.
برای مثال در کنترل سطح مواد پودری یکی از پر کاربردترین سنسورها ، سنسور خازنی است.
سنسورهای خازنی در مدل‌های مکعبی و استوانه‌ای تولید می‌گردد و بسته به مکانیزم تولید و ابعاد می‌تواند در فواصل مختلف وجود اجسام را حس کند.
سنسور های خازنی نوعی دیگر از سنسورهای مجاورتی می‌باشند, این سنسورها شباهت زیادی به سنسورهای القایی دارند, تفاوت‌های اصلی این سنسور القایی در این است که سنسور القایی یک میدان الکترومغناطیسی تولید می‌کند, در نتیجه سنسور القایی فقط قابلیت تشخیص مواد فلزی را دارد ولی سنسور خازنی علاوه بر مواد فلزی قابلیت تشخیص مواد غیر فلزی مانند شیشه ,کاغذ, پلاستیک, مایعات و پارچه را نیز دارد .

تشخیص اجسام مختلف توسط سنسور های خازنی به موارد زیر بستگی دارد :
فاصله جسم تا ناحیه حساس سنسور
ابعاد جسم
ثابت دی الکتریک جسم

برای تعیین فاصله تشخیص (Sr) سنسور های خازنی یک قطعه استاندارد تعریف می‌شود که معمولا از جنس یک فلز مشخص و یا آب می‌باشد.حداکثر فاصله تشخیص برای سنسورهای خازنی در حدود 60 میلی متر می‌باشد.
فاصله تشخیص هر سنسور خازنی وابسته به ثابت دی الکتریک جسمی است که سنسور باید وجود آن را تشخیص دهد, هرچه ثابت دی الکتریک این جسم بیشتر باشد سنسور راحت تر وجود جسم را تشخیص می‌دهد .
تفاوت و شباهت سنسور القایی و سنسور خازنی :
شباهت اصلی این دو دسته از سنسور ها ، مجاورتی و بدون تماس بودن آنها می‌باشد .
تفاوت اصلی سنسور خازنی با سنسور القایی در این است که سنسور القایی یک میدان الکترومغناطیسی تولید می‌کند, در نتیجه سنسور القایی فقط قابلیت تشخیص مواد فلزی را دارد ولی سنسور خازنی علاوه بر مواد فلزی قابلیت تشخیص مواد غیر فلزی مانند شیشه, کاغذ, پلاستیک, مایعات و پارچه را نیز دارد .


logo-samandehi

جستجو در رصاکو

آمار سایت

  • 0
  • 402
  • فوریه 24, 2018

لوگوی رصاکو

  • مشتریان ما