سنسور نوری-لیزری

در مورد سنسور بیشتر بدانیم

سنسور نوری

سنسورهای نوری بخشی از سنسورهای مدرن و نوعی دیگر از سنسورهای مجاورتی می‌باشند که بر اساس ارسال و دریافت نور مدوله شده کار می‌کنند. نور مدوله شده  پالس هایی با فرکانسی مابین ۳۰-۵ kHz می‌باشد. استفاده از نور مدوله شده سبب بالا رفتن رنج تشخیص سنسور و همچنین پایین آمدن اثر نور محیط بر روی سنسور می‌شود, این نور می‌تواند در طیف نور مرئی سبز تا نورنامرئی مادون قرمز باشد .
البته بیشتر در ساخت سنسورهای نوری از نور مادون قرمز با طول موج ۸۸۰mmاستفاده می‌شود، علت این امر تداخل کم نور مادون قرمز با نور محیط و بالارفتن فاصله سویچینگ سنسور می‌باشد. بر روی سنسورهای نوری یک پتانسیومتر به منظور تنظیم حساسیت سنسور نصب می‌شود.
سنسورهای نوری بر اساس نیمه هادی دارای اهمیت زیادی در زمینه اندازه‌گیری و تکنولوژی اتوماسیون هستند. با وجود این سنسورهای نوری تنها به ندرت برای اندازه‌گیری خود نور استفاده قرار می‌گیرند. در عوض آنها عموما به عنوان ابزاری برای اندازه‌گیری سایر کمیت‌ها از قبیل موقعیت یا مسیر حرکت به کار برده می‌شوند. نور نقش محیط انتقال را در بساری از سنسورها ایفا می‌کند .
مهم‌ترین معیار برای استفاده صنعتی این سنسورها عبارتند از عمومیت سنسورها ، سادگی کاربرد آنها و سازگاری آنها با دستگاه‌های میکرو الکترونیک می‌باشد.

به طور کلی کاربردهای سنسورهای نوری عبارتند از
کنترل سطح مخازن
تشخیص پارگی ورق
کنترل انحراف پارچه
کنترل تردد

از انواع سنسورهای نوری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد
سنسورهای نوری یک طرفه (Diffiuse)
سنسورهای نوری رفلکتوری (Retroreflection)
سنسورهای نوری دو طرفه  (Thru Beam)

سنسور لیزری

سنسور هاي ليزري جزو يکي از دقيق‌ترين وسايل ابزار دقيق و اتوماسيون صنعتي مي‌باشند
سنسورهاي نوري ليزري جزء سنسورهاي نوري محسوب مي‌گردند ولي از پرتو نور ليزر جهت تشخيص جسم و يا حتي فاصله دقيق آن استفاده مي‌کند .اين سنسورهاي در انواع گوناگون با خروجي ديجيتال يا آنالوگ تقسيم و دسته بندي مي‌گردند که نمونه‌هاي تشخيص خطي نياز به يک قسمت فرستنده و يک قسمت گيرنده مي‌باشد و در مدل بازتابي به کمک يک قسمت آينه شکل پرتو ليزر به فرستنده باز تابانيده مي‌شود و در مدل‌هاي ديگر قسمت فرستنده و گيرنده در يک تجهيز قرار گرفته‌اند .

از سنسورهاي ليزري در بسياري از موارد که فاصله قابل توجه بين سنسور و جسم به همراه گرد و غبار و يا شرايط بد محيطي وجود دارد مي‌توان استفاده نمود . در انتخاب اين نوع سنسور بايستي به موارد زير توجه داشت :
نوع خروجي از نظر آنالوگ يا ديجتال بودن سنسور ليزري
نوع سوئيج ترانزيستوري سنسور
تغذيه دستگاه سنسور
فاصله سنس کردن سنسور ليزري
مکانيزم عملکرد سنسو و کاربرد مناسب سنسور

انواع سنسورهای لیزری
سنسورهای یک طرفه
سنسورهای رفلکتروی پلاریزه
سنسور دو طرفه
سنسور فاصله
سنسور یک طرفه با حذف اثر زمینه

کاربردهای سنسورهای لیزری
آشکارسازی سوراخ ریز
کنترل ابزار کار
کنترل انحراف قطعه
آشکارسازی قطعات ریز


logo-samandehi

جستجو در رصاکو

آمار سایت

  • 0
  • 860
  • فوریه 24, 2018

لوگوی رصاکو

  • مشتریان ما