سنسور

سنسور المان حس کننده­ای است که کمیت­های فیزیکی مانند فشار، حرارت، رطوبت، دما، و … را به کمیت­های الکتریکی پیوسته (آنالوگ) یا غیرپیوسته (دیجیتال) تبدیل می­کند. این سنسورها در انواع دستگاه­های اندازه­گیری، سیستم­های کنترل آنالوگ و دیجیتال مانند PLC مورد استفاده قرار می­گیرند. عملکرد سنسورها و قابلیت اتصال آنها به دستگاه­های مختلف از جمله PLC باعث شده است که سنسور بخشی از اجزای جدا نشدنی دستگاه کنترل اتوماتیک باشد. سنسورها اطلاعات مختلف از وضعیت اجزای متحرک سیستم را به واحد کنترل ارسال نموده و باعث تغییر وضعیت عملکرد دستگاه­ها می شوند.

سنسورهای بدون تماس
سنسورهای بدون تماس سنسورهائی هستند که با نزدیک شدن یک قطعه وجود آن­ر­ا حس کرده و فعال می­شوند. این عمل به نحوی که در شکل زیر نشان داده شده است می­تواند باعث جذب یک رله، کنتاکتور و یا ارسال سیگنال الکتریکی به طبقه ورودی یک سیستم گردد.

کاربرد سنسورها
سنسورهای القائی، خازنی و نوری: شمارش تولید
سنسور نوری و خازنی: کنترل حرکت پارچه و…
سنسور نوری و خازنی: کنترل سطح مخازن
سنسور نوری: تشخیص پارگی ورق
سنسور نوری و خازنی: کنترل انحراف پارچه
سنسور نوری: کنترل تردد
سنسور القائی و خازنی: اندازه­گیری سرعت
سنسور القائی آنالوگ: اندازه­گیری فاصله قطعه

مزایای سنسورهای بدون تماس
سرعت سوئیچینگ زیاد: سنسورها در مقایسه با کلیدهای مکانیکی از سرعت سوئیچینگ بالائی برخوردارند، بطوریکه برخی از آنها (سنسور القائی سرعت) با سرعت سوئیچینگ تا 25KHz کار می­کنند.
طول عمر زیاد: بدلیل نداشتن کنتاکت مکانیکی و عدم نفوذ آب، روغن، گرد و غبار و … دارای طول عمر زیادی هستند.
عدم نیاز به نیرو و فشار: با توجه به عملکرد سنسور هنگام نزدیک شدن قطعه، به نیرو و فشار نیازی نیست.
قابل استفاده در محیط­های مختلف با شرایط سخت کاری: سنسورها در محیطهای با فشار زیاد، دمای بالا، اسیدی، روغنی، آب و … قابل استفاده می­باشند.
عدم ایجاد نویز در هنگام سوئیچینگ: به دلیل استفاده از نیمه هادی ها در طبقه خروجی، نویزهای مزاحم Bouncing) (Noiseایجاد نمی­شود.

انواع سنسورها عبارتند از:
سنسور القایی
سنسور خازنی
سنسور التراسونیک
سنسور نوری-لیزری
سنسور دما
سنسور وزن
سنسور رطویت


logo-samandehi

جستجو در رصاکو

آمار سایت

  • 0
  • 165
  • فوریه 24, 2018

لوگوی رصاکو

  • مشتریان ما