سوئیچ سطح

سوییچ های سطح تجهیزاتی هستند که برای نمایش آلارم، روشن خاموش کردن پمپ‌ها و … بر روی مخازن نصب می‌شوند. سوویچ های سطح به در انواع مختلفی موجود می‌باشند که به برخی از آنها اشاره می‌کنند.
سوییچ سطح الترسونیک
سوییچ سطح شناوری
سوییچ سطح لرزشی
سوییچ سطح پره ای
سوییچ سطح راداری
سوییچ سطح خازنی
سوییچ سطح دیافراگمی
سوییچ سطح هسته ای
سوییچ سطح مکانیکی

لول سوئیچ لرزشی (Vibro level switch)
لول سوئیچ‌های ارتعاشی/لرزشی که به نام‌های دیاپازونی هم مشهورند برای کنترل سطح مایعات و جامدات پودری مورد استفاده قرار می‌گیرند . مکانیزم کنترلرهای سطح لرزشی به این صورت است که در حالت عادی شروع به ارتعاش با فرکانس تعریف شده‌ای می‌کنند و در حالتی که مواد پودری جامد و یا سیالات مایع به آن سطح می‌رسد به علت تغییر محیط دامنه و مقدار فرکانس ارتعاش تغییر کرده و این تغییر با طراحی الکترونیکی حس گردیده و فرمان خروجی ، سوئیچ مورد نظر صادر می‌گردد .

لول سوئیچ دیافراگمی(Diaphragm Level switch )
لول سوئیچ‌های دیافراگمی را می‌توان هم برای مواد پودری و هم برای مایعات مورد استفاده قرار داد ولی برای مواد پودری و جامدات کاربرد بیشتری دارد . این لول سوئیچ‌های یا کنترلرهای سطح به صورت مکانیکی بدون نیاز به تغذیه از طریق فشاری که بر ممبران یا غشاء نازک دیافراگم مانند آنها وارد می‌شود و انتقال این فشار به یک میکرو سوئیچ خروجی مناسب جهت مانیتورینگ وضعیت پر و خالی بودن مخزن موادی نظری حبوبات ، مواد پودری و در برخی موارد مایعات را امکان پذیر می‌کنند .
راحتی کاربرد و شرایط خاص عملکردی نظیر دماهای بالا و یا محیط‌های انفجاری و همچنین نیاز نداشتن این سنسور به تغذیه از مزایای این کنترلر های سطح می‌باشد.

لول سوئیچ پره ای يا پدالی Paddle Level switch
لول سوئیچ یا کنترلر سطح پره ای بیشتر در مخازن مواد غذائی و یا تانکهای مواد جامد پودری و دانه بندی شده نظیر گرانول ، پرک و ماسه … کاربرد دارد . مکانیزم این کنترلرهای سطح الکترومکانیکی است. پره فلزی که توسط موتور الکتریکی که در حالت عادی می‌گردد زمانی که سطح مواد به پره می‌رسد از حرکت پره جلوگیری می‌کنند و فشار ناشی از ایستادن پره باعث می‌شود موتور از محور خود جابجا شود و و میکروسوئیچ تعبیه شده در ترمینال، هد سطح سنج را تحریک می‌کند و با توجه به محل نصب شده کنترل سطح خروجی متناسب به پر یا خالی بودن سطح مخزن را می‌دهد .به این کنترلر های سطح یا لول سوئیچ ها اصطلاحا Paddle Level Switch می‌گویند.

سطح سنج اولتراسونیک Ultrasonic level meter
سطح سنج‌های اولتراسونیک به روش غیر تماسی به شما امکان سطح سنجی در محیط‌های انفجاری و شرایطی که محیط خورنده باشد می‌دهد . این سطح سنج‌‌ها با ارسال پالس‌های صوتی و دریافت انعکاس همان پالس و مقایسه سرعت رفت و برگشت آن با توجه به مشخص بودن سرعت صوت در محیط به راحتی و با دقت قابل توجه در حدود چندین میلیمتر می‌توانند ارتفاع سطح مخازن را حتی تا طولهای 15 متر یا بیشتر اندازه‌گیری کنند . از دیگر مزایای استفاده از این نمونه سطح سنج‌ها ، امکان ارسال سیگنال 4 تا 20 میلی آمپر به اتاق کنترل و جهت مانیتورینگ یا رکوردگیری می‌باشد . در نمونه‌های کامل این تجهیز خروجی سنسور به یک پانل کنترل نصب شده و از طریق این پانل که در قست پائین مخزن نصب می‌گردد علاوه بر ارسال خروجی جریان می‌توانید خروجی های رله جهت آلارم یا کنترل و همچنین خروجی RS485 جهت ارسال اطلاعات از طریق کامپیوتر بگیرید . در انتخاب سطح سنج یا لول متر اولتراسونیک به موارد زیر توجه فرمائید .
رنج دمائی
فشار مخزن
تعداد و نوع خروجی مورد نظر
شرایط محیطی
ارتفاع قابل اندازه‌گیری
دقت تجهیز

لول سوئیچ شناوری
از قدیمی ترین روش‌های اندازه‌گیری سطح مایعات استفاده از خاصیت غوطه وری مواد در سطح مایع و نمایش این تغیرات به کمک اتصال به یک نشان‌دهنده می‌باشد . این روش مکانیکی علاوه بر سهولت در استفاده در بسیاری شرایط خاص در مخازن نظیر فشار و دمای بالا می‌تواند مورد استفاد قرار گیرد . در برخی نمونه‌های این سطح سنج‌های شما به کمک گوی‌های شناوری که میله با قابلیت تحرک گوی در وسط آن تعبیه شده است شما به راحتی با افزایش ارتفاع می‌توانید در نقطه تنظیم مورد نظر خروجی سوئیج بگیرید . در نمونه‌های دیگر با توجه به خاصیت مغناطیسی که برای گوی در نظر می‌گیرند می‌توانند در کنار سطح مخزن قطعات فلزی رنگی که شبیه به کرکره در کنار هم چیده شده‌اند را تغییر وضعیت دهند و به اپراتور وضعیت سطح را نمایش دهند . از نقاط ضعف این روش نداشتن خروجی الکترونیکی جهت ارسال وضعت سطح به صورت لحظه به لحظه به اتاق کنترل است .


logo-samandehi

جستجو در رصاکو

آمار سایت

  • 0
  • 306
  • فوریه 24, 2018

لوگوی رصاکو

  • مشتریان ما