لیمیت سوئیچ

در مهندسی برق، یک لیمیت سوئیچ، یک سوئیچ است که با حرکت یک قطعه ماشینی و یا با حضور یک جسم شروع به حرکت می‌کند. لیمیت سوئیچ‌ها برای کنترل کردن دستگاه‌ها به منزله بخشی از سیستم کنترلی، به عنوان یک قفل ایمنی، یا برای شمارش کردن اجسامی که از یک نقطه رد می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرد.
لیمیت سوئیچ یک وسیله الکترومکانیکی است که از یک عملگر مکانیکی متصل به یک دسته از کنتاکت ها تشکیل شده‌است. وقتی یک جسم از طریق یک عملگر به یک کنتاکت می‌رسد، دستگاه باعث قطع یا وصل شدن کنتاکت‌ها به منظور ایجاد و یا قطع جریان الکتریکی می‌شود.
لیمیت سوئیچ ها کاربردهای مختلفی دارند و به دلیل استحکام، سهولت در نصب و عملکرد قابل اعتماد در محیط‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. لیمیت سوئیچ ها قادر به شناسایی وضعیت‌های مختلف از قبیل حضور و یا عدم حضور، رد شدن، موقعیت یابی و شناسایی پایان مسیر یک جسم است. از لیمیت سوئیچ به ‌طور معمول برای کنترل حرکت ماشین‌آلات استفاده می‌شود. برای مثال می‌توان به ماشین‌های برش، نوار‌های نقاله، ماشین‌های تراش خودکار، جرثقیل‌ها و بالابر‌ها اشاره کرد. به ‌طور کلی در اکثر ماشین‌هایی که کنترل حرکت ابعادی در آنها مورد‌ نیاز است می‌توان از لیمیت سوئیچ استفاده کرد.
آن ها در ابتدا به منظور شناسایی پایان و حد مسیر و جابه جایی یک جسم مورد استفاده قرار می‌گرفتند و به همین خاطر به آن ها «سوئیچ حد» گفته می شود.
لیمیت سوئیچ های استاندارد، قطعات کنترل صنعتی هستند که انواع مختلفی اپراتور دارند که شامل انواع فشاری، غلطکی و سوزنی هستند.
به ندرت، یک دستگاه عملگر نهایی مثل یک لامپ یا یک شیر برقی به صورت مستقیم توسط کنتاکت های یک لیمیت سوئیچ صنعتی تحت کنترل قرار می‌گیرند، اما عمدتا یک لیمیت سوئیچ با یک رله کنترلی، یک کنتاکتور و یا به عنوان ورودی در یک PLC مورد استفاده قرار می‌گیرد.
با پیشرفت تکنولوژی و ساخت سنسورهای الکترونیکی، اکنون لیمیت سوئیچ ها در بیشتر موارد جای خود را به سنسور مجاورتي (Proximity Switch) داده‌اند. ولی هنوز هم به علت سادگی، قیمت پائین، راحتی نصب و راه‌اندازی و نیز قابلیت اطمینان از لیمیت سوئیچ های الکترو‌مکانیکی استفاده می‌شود.


logo-samandehi

جستجو در رصاکو

آمار سایت

  • 4
  • 168
  • فوریه 24, 2018

لوگوی رصاکو

  • مشتریان ما