معرفی کتاب خوشی ها و مصایب کار

  • -

معرفی کتاب خوشی ها و مصایب کار

درباره کتاب

کتاب «خوشی‌ها و مصایب کار» سفرنامه روایت‌گونه ای است به گوشه و کنار دنیای مدرن و ورود به فضای واقعی کار و همچنین درک و بررسی خوشی‌ها و مصایب دنیای کار که در زندگی امروزی با آن مواجهیم. در معرفی کتاب آمده است: بخش زيادي از زندگي مان را حين کار کردن مي گذرانيم اما شگفت انگيز است که تا به حال چيزهاي کمي درباره ي آن نوشته اند، چيزهايي در اين باب که چه‌چيز کار را به هيجان انگيزترين و در عين حال سخت ترين فعاليت زندگي ما تبديل کرده است. خوشي‌ها و مصايب کار کشف شادي‌ها و دردهاي فضاي کار در دنياي مدرن است.

نویسنده کتاب «آلن دوباتن» فیلسوف اجتماعی است که با ظرافت و متفکرانه به کار نه به عنوان پديده‌اي اقتصادي يا اجتماعي بلکه در جايگاه مسئله‌اي وجودي مي‌پردازد. از دیدگاه نویسنده اگر امروز یک مریخی به زمین بیاید و فقط بر اساس مطالعه آثار ادبی منتشر شده بفهمد آدمها چکار می کنند به این نتیجه می رسد که همه آنچه که مردم وقت شان را صرف انجام آن می کنند عاشق شدن، جر و بحث کردن و گاهی هم کشتن یکدیگر است و به «کار» به ندرت به عنوان پدیده ای انسانی پرداخته شده است. دوباتن در این کتاب گلچيني از مشاغل را شامل لجستیک، علوم موشکی، مهندسی برق، نقاشی، حسابداری، کار آفرینی، هوانوردی بررسی کرده و چشمان ما را به زیبایی، پیچیدگی، پیش‌پا افتادگی و وحشت هرازگاه دنیای کار باز می کند.

فروشنده‌هاي بيسکويت تصويرگر ارتباط ميان شادي و پيش پاافتادگي هستند و اینکه چقدر برای خرید این همه خوراکی بی‌فایده فریب خورده‌ایم و خویشتن را به زحمت انداختیم تا مالی به دست بیاوریم و سرانجام به یک شبه‌نیاز دست چندم خود پاسخ دهیم که عملا تاثیری در زندگی حقیقی ما ندارد. کارکنان ادارات نقابي از سرخوشي سطحي به چهره مي‌زنند تا اندوه حاصل از رفتارهاي همکاران‌شان را بپوشانند؛ و شب هنگام در دنیایی از رویاهایش به خواب می‌روند و صبح مجبور می شوند که رویاهایشان را نیمه‌کاره خاتمه دهند. در فصل مهندسی برق همسفر کسی می‌شوید که شاید برای نخستین بار شما را متوجه این همه دکل و سیم‌های بالای سرتان کند. چیزی که شاید کمتر در حالت عادی و در سفرهای معمولی به آن توجه داشته باشیم و در فصل نقاشی با بیانی کاملا هنرمندانه و احساساتی همگام با نقاشی می‌شوید که ماه‌ها و گاهی سال‌ها وقتش را صرف کشیدن درخت یا ماه یا رود در زمان‌های مختلف شبانه‌روز و در فصول مختلف می‌کند.

گزارش دوباتن از شرح دنياي مشاغل مدرن فراتر مي‌رود و به بررسي معناي وسيع‌تر زندگي مي‌پردازد. آلن دوباتن در پایان سفر هیجان‌انگیز خود می‌نویسد: کارمان دست‌کم حواسمان را پرت خواهد کرد، حباب بی‌نقصی برایمان خواهد ساخت که در آن بر امیدمان به تکامل سرمایه‌گذاری کنیم، دغدغه‌های بیشمارمان را بر چند هدف نسبتا کوچک و دست نیافتنی متمرکز خواهد کرد، حس استادی و مهارت به ما خواهد داد، ما را به شدت خسته خواهد کرد، غذا روی میز خواهد گذاشت، ما را از درد‌سر بزرگتری دور خواهد داشت.

 

قسمتهایی از متن کتاب

  • ما مدرن شده‌ایم؛ همان هنگام که انتظار هدیه‌های هرازگاه از عالم بالا را ترک گفتیم و به دنبال این بودیم که همه حس‌های خوشایند را فوری و مرتب در اختیار داشته باشیم.
  • این اطمینان خاطر بلند پروازانه که همه می توانند شادی را در کار و عشق بیابند چقدر بی رحمانه و نسنجیده است. مسئله این نیست که این دو چیز همواره در تحقق رضایت ناتوان هستند بلکه فقط این است که این ها تقریبا هیچ گاه اینکار را نمی کنند و در عوض به خاطر اینکه سرسختانه در تبدیل شدن به کسی که واقعا هستیم شکست خورده ایم ما را به شرم و عذاب محکوم می کنند.
  • دوران پیش از علم با همه معایبش حداقل آرامش ذهنی برای آدم هایش به ارمغان می آورد، آرامشی حاصل از این دانش که همه دستاوردهای انسان در برابر عظمت جهان هیچ است. ما که به لحاظ اسباب و وسایل، رفاه بیشتری نصیب مان شده اما در دیدگاه های مان فروتنی کمتری داریم و با حس حسادت، اضطراب و خودخواهی دست و پنجه نرم می کنیم.
  • مشاغل اندکی هستند که بتوان حاصل کار را با نگاهی اجمالی دید و صاحبان آنها بتوانند در پایان روز یا پایان زندگی قدمی به عقب برگردند و به شیئی اشاره کنند – خواه یک بوم نقاشی یا یک کوزه سفالی- و آن را همچون گنجینه ای ازلی از توانایی ها و سابقه دقیقی از سال ها ببینند و در نتیجه احساس کنند که در یکجا متمرکز هستند به جای اینکه مانند نتیجه کار اغلب انسانها در پروژه هایی پراکنده شده باشد که مدت ها پیش از دیدها محو شده اند و هیچ ردی از آنها نمی توان گرفت.

 

اطلاعات کتاب

عنوان: خوشی ها و مصایب کار

نویسنده: آلن دوباتن

موضوع: کار و فلسفه

مترجم: مهرناز مصباح

تعداد صفحات: 360 صفحه

ناشر: به نگار

قیمت:  300,000 ریال


logo-samandehi

جستجو در رصاکو

آمار سایت

  • 0
  • 93
  • فوریه 24, 2018

لوگوی رصاکو

  • مشتریان ما