معرفی کتاب «چرا کشورها شکست می خورند؟»

  • -

معرفی کتاب «چرا کشورها شکست می خورند؟»

کتاب «چرا کشورها شکست می خورند؟»

درباره کتاب

کتاب «چرا کشورها شکست می خورند؟» یک کتاب روایی و ساده است که در آن مهم ترین مسایل اقتصاد و سیاست و فرهنگ به صورت بسیار روان و در قالب تاریخ تحولات اقتصادی جهان به شیوه ای استادانه مطرح شده اند که حتی خوانندگان غیر متخصص نیز از خواندن آن لذت می برند.

در این کتاب پرسشی بررسی می شود که قرن ها متخصصان را درمانده کرده است. چرا برخی کشورها ثروتمند و برخی دیگر فقیرند و به واسطه ثروت و فقر، سلامتی و بیماری، غذا و قحطی از یکدیگر مجزا می شوند؟ دلیل تفاوت های عظیم درآمدها و استانداردهای زندگی در کشورهای ثروتمند مثل آمریکا و آلمان و انگلستان با کشورهای فقیری همچون کشورهای جنوب آفریقا، امریکای مرکزی و آسیای جنوبی چیست؟ آیا این امر ناشی از فرهنگ ، آب و هوا یا جغرافیاست؟ شاید جهل و غفلت از سیاست های صحیح علت ناکامی هاست؟ مطلقا خیر. هیچ یک از این عوامل قطعی یا محتوم نیستند.

نویسندگان کتاب – دارون عجم اوغلو و رابینسون – نشان می دهند که برای درک چنین نابرابری هایی در جهان امروز باید به کاوش در گذشته پرداخت و پویایی اقتصادی جوامع را بررسی کرد. علت اینکه بریتانیا ثروتمندتر از مصر است اینست که در سال 1688 انگلستان انفلابی کرد که سیاست و در نتیجه اقتصاد کشور را دگرگون کرد.

آنها قاطعانه نشان می دهند که این نهادهای اقتصادی و سیاسی ساخته دست بشرند که شالوده موفقیت اقتصادی (یا فقدان آن) را می سازند. عجم اوغلو و رابینسون بر مبنای پانزده سال مطالعه بر روی منابع اصلی به شواهد تاریخی فوق العاده ای از امپراطوری رم ، دولت – شهرهای مایا و نیز دوران قرون وسطی ، اتحادیه جماهیر شوروی و آفریقا نظم می بخشند تا نظریه اقتصاد سیاسی تازه ای بنا کند که ارتباطی وسیع با پرسش های سترگ امروزین دارد.

از جمله مفاهیم ناب این کتاب می توان به چرخه فضیلت و چرخه رذیلت اشاره کرد. چرخه فضیلت اشاره به پشتیبانی و تقویت نهادهای سیاسی فراگیر از نهادهای اقتصادی آزاد و رقابتی است که خود نیز از آنها نیرو می گیرد. نهادهای اقتصادی رقابتی و فراگیر در افراد انگیزه خلاقیت و رقابت ایجاد می کند و انحصارات را تقلیل می دهد.

روی دیگر سکه چرخه رذیلت است که در آن نهادهای سیاسی بهره کش بدون  وجود قید و محدودیتی انحصارات و رانتها را برای بخشی از افراد در قالب نهادهای اقتصادی بهره کش ایجاد می کنند که این نهادهای اقتصادی بهره کش موجب می شوند کسانی که بر تخت قدرت تکیه می زنند از منافع گسترده اقتصادی در سایه رانت بهره ببرند و با این قدرت حق مالکیت دیگران را سلب کنند و انحصار ایجاد کنند.

كتاب «چرا کشور‌ها شكست مي‌خورند» به آساني قابل مطالعه است و داستان‌هاي تاريخي زياد و جالبي درباره تفاوت كشورها دارد و نحوه نگاه و درك شما را نسبت به جهان دگرگون می‌كند.

 

قسمتهایی از متن کتاب

  • ناکامی ملت ها در دنیای امروز به خاطر آن است که نهادهای اقتصادی بهره کش انگیزه کافی برای مردم ایجاد نمی کنند تا دست به پس انداز، سرمایه گذاری و کارآفرینی بزنند. نهادهای سیاسی با دادن قدرت به صاحبان این نهادهای اقتصادی بهره کش باعث تقویت آنها و تبعیض در رقابتی بودن فعالیت های اقتصادی می شوند که این ریشه اصلی ناکامی ملت ها است.
  • تلاش نهادهای بین المللی برای مهندسی رشد اقتصادی با پذیرش سیاست های بهتر از سوی کشورهای فقیر ناموفق بوده است. این نهادهای بین المللی از خود نمی پرسند که چرا از ابتدا نهادها و سیاست های بد در این کشورها ظاهر شده اند. آنان تنها فکر می کنند که علت بی خبری رهبران این کشورها بوده است. در نتیجه این سیاست ها تنها به صورت ظاهری اعمال می شوند و حاصلی ندارند.
  • مولفان به طرز مجاب کننده ای نشان داده اند که کشورها فقط اگر دارای نهادهای اقتصادی مناسب و مالکیت خصوصی و رقابت باشند خواهند توانست از چنبره فقر رها شوند. بحث اساسی تر این است که کشورها به شرطی می توانند نهادهای شایسته ایجاد کنند که نظام سیاسی آزاد و تکثرگرا داشته باشند که همواره با آغوشی باز از سیاستمداران جدید از طریق انتخابات آزاد استقبال کنند.

 

اطلاعات کتاب

عنوان: چرا کشور‌ها شكست مي‌خورند

موضوع: اقتصاد سیاسی/ تاریخی

نویسندگان: دارون عجم اوغلو/ جیمز رابینسون

مترجم : پویا جبل عاملی/ محمدرضا فرهادی پور

ناشر: دنیای اقتصاد

تعداد صفحات: 560

قیمت:  350000 ریال

 


logo-samandehi

جستجو در رصاکو

آمار سایت

  • 0
  • 144
  • فوریه 24, 2018

لوگوی رصاکو

  • مشتریان ما