هنر شفاف اندیشیدن!

  • 0

هنر شفاف اندیشیدن!

هنر شفاف اندیشیدن

درباره کتاب

کتاب هنر شفاف اندیشیدن نوشته‌ی رولف دوبلی، در سال ۲۰۱۳ منتشر شد. بی‌تردید می‌توان گفت هنر شفاف اندیشیدن یکی از بهترین کتاب ها در حوزه خطاهای شناختی ذهن انسان است. این کتاب در ۹۹ فصل کوتاه تنظیم شده و نویسنده به خطاهای شناختی و قضاوتی ذهن انسان تکیه کرده است. این کتاب در واقع یک گردآوری است. گردآوری دقیق و ظریف با مثال‌های زیبا و کاربردی از کتابهای متعددی که در زمینه تصمیم گیری نوشته شده‌اند که از فهرست طولانی منابع در انتهای کتاب هم قابل مشاهده است.

کتاب هنر شفاف اندیشیدن در ایران نیز توسط عادل فردوسی پور، بهزاد توکلی و علی شهروز به فارسی برگردانده شده و توسط نشر چشمه منتشر شده است.

این کتاب، به علت ترجمه‌ی خوب و نیز جامع بودن آن، برای خواننده‌ی فارسی زبانی که بخواهد در فرصت کم، فهرستی مناسب از خطاهای شناختی را به زبان روان و با مثال‌های کاربردی و ساده بخواند، بی‌تردید بهترین گزینه است.

قسمت هایی از متن کتاب

خطای تقابل: نوشیدنی مجانی قبول نکن، وقتی به مهمانی دعوت می شوی که میزبان خسته کننده و کسل کننده است، مهمانی را قبول نکن چون مجبوری تو هم آن ها را دعوت کنی و دوباره آن ها را تحمل کنی. به همین صورت اگر کسی در فروشگاه، به سراغت آمد تا از تو بخواهد یک مشت زیتون را تست کنی، پیشنهادش را رد کن مگر اینکه بخواهی یخچالت را پر کنی از چیزهایی که هیچ علاقه ای به آن ها نداری. چیزهای مجانی در ما حس ادای دین ایجاد می کنند.

خطای بقا: پشت سر هر نویسنده موفق میتوانی صد نویسنده دیگر را پیدا کنی که کتاب هایشان هرگز به فروش نمی‌رسد. پشت سر آن‌ها هم صد نویسنده دیگر هست که ناشری پیدا نکرده اند. پشت سر آن‌ها هم باز صد نفر دیگر که دست نوشته‌‍‌‌های ناتمام‌شان روی تاقچه خاک می‌خورد و پشت سر آن‌ها باز صد نفر دیگر هست که رویای این را دارند که روزی کتاب بنویسند. با این حال فقط از نویسندگان موفق می‌شنوی و نمیتوانی تشخیص بدهی که احتمال موفقیت ادبی چه قدر کم است.
خطای بقا به خصوص وقتی عضوی از تیم ‘برنده’ باشی می‌تواند بسیار مخرب باشد. حتی اگر موفقیت تو ناشی از تصادف محض باشد، شباهت هایی با سایر تیم‌های برنده پیدا میکنی که وسوسه می‌شوی از این‌ها به عنوان ‘عوامل موفقیت’ یاد کنی.

اطلاعات کتاب

عنوان: هنر شفاف اندیشیدن

نویسنده: رولف دوبلی

مترجم: عادل فردوسی پور، بهزاد توکلی و علی شهروز

ناشر: چشمه

قیمت: 280،000 ریال

تعداد صفحات: 332 صفحه


نظر بگذارید

logo-samandehi

جستجو در رصاکو

آمار سایت

  • 2
  • 73
  • فوریه 24, 2018

لوگوی رصاکو

  • مشتریان ما