پنج نقطه قوت خود را بشناسید

  • 0

پنج نقطه قوت خود را بشناسید

درباره کتاب
موضوع استعدادیابی و شناسایی استعدادها از جمله مباحثی است که برای مدت طولانی در کانون توجه افراد مختلف از جمله روانشناسان، والدین، مدیران و افراد علاقمند به رشد و توسعه فردی قرار داشته و دارد. در فرهنگ عرفی همواره برای عملکرد بهتر، تاکید بر شناسایی نقاط ضعف و سپس بهبود و اصلاح آنها بوده است. اما چه می شود اگر انسانها به جای تمرکز بر نقاط ضعف خود، نقاط قوت و توانمندی های خود را بیابند و در جهت اعتلای آنها تلاش کنند.

مفهوم نقطه قوت توسط یک روانشناس آمریکایی به نام “دونالد کلیفتون” برای نخستین بار به صورت جدی مطرح شد. کلیفتون بیان می کند که” بهتر است به جای تلاش برای حذف یا تضعیف نقاط ضعف خود، به جستجوی نقاط قوت خود بپردازیم و چند نقطه قوت برتر خود را بیش از پیش تقویت کنیم” وی از جمله محققانی است که مطالعات بسیاری را  برای تبیین بهتر دیدگاهش در مورد شناسایی استعدادها و استعدادیابی انجام داده است. عنوان پدر روانشناسی نقاط قوت در سال ۲۰۰۳ از طرف انجمن روانشناسی آمریکا برای او به کار برده شد.

در این کتاب بر اساس تحقیقات علمی انجام شده تعداد 34 تم توانمندی که در غالب افراد قابل مشاهده است، شناسایی و معرفی شده است. سازگار بودن، تحلیل گر بودن، آغازگر بودن، آینده نگر بودن، توانمندی در پرورش دیگران، توانمندی هماهنگ کنندگی، دربرگیرنده بودن و توانمندی بیشینه سازی، تنها بخش کوچکی از توانمندیهایی هستند که توسط کلیفتون در بحث شناسایی و کشف توانمندی‌ها مطرح می شود.

کتاب پنج نقطه قوت خود را بشناسید یا استعدادیاب کلیفتون در اصل پرسشنامه ای آنلاین برای استعدادیابی و ارزیابی توانمندی‌ها است که کلیفتون به همراه تام راث و گروهی از دانشمندان موسسه گالوپ، طراحی و تولید کرد. این ابزار بیش از ۴۰ سال قدمت دارد و در دنیا به عنوان یک ابزار معتبر برای شناسایی استعدادها شناخته می شود. این کتاب، یکی از کتابهای کلاسیک استعدادیابی و شناسایی استعدادهاست و هدف آن دستیابی به شناخت بهتری از نقطات قوت و کشف آسان تر و رشد این استعدادهای ذاتی در وجود هر یک از ما است. تا کنون بیش از 4 میلیون نسخه از این کتاب در دنیا فروش رفته و کتاب به بیش از 17 زبان زنده ی دنیا ترجمه شده است. از افتخارات کتاب کسب رتبه ی اول در فهرست پرفروش ترین های وال استریت ژورنال، نیویورک تایمز، یو اس ای تودی و وبسایت آمازون بوده است.

در این کتاب پس از معرفی و مقدمه، 34 مورد نقطه قوت در قالب بخش های مجزا معرفی می شود. در هر بخش ابتدا تعریفی کاربردی راجع به هر نقطه قوت ارائه شده، سپس نمونه هایی از افرادی که دارای این توانمندی ها هستند با توصیف رفتارهای خود به تصویر کشیده شده اند. پس از آن ایده هایی برای عمل پیشنهاداتی را به این افراد ارائه می دهد که از سودمندترین بخش های این کتاب است. در پایان توصیه هایی برای کار با افراد دیگری که دارای این توانمندی هستند پیشنهاداتی را به خوانندگان برای تعامل بهتر با افراد دارای یک توانمندی مورد نظر ارائه می دهد.

قسمت هایی از متن کتاب
هدف اکثریت قریب به اتفاق برنامه های آموزشی این است که به ما در تبدبل شدن به کسی که نیستیم یا نمی توانیم باشیم، کمک کند. اگر به صورت ذاتی دارای توانایی درک ریاضی نیستید باز هم مجبور می شوید زمان خود را صرف کسب یک نمره خوب در این درس نمایید. از گهواره تا گور بیشتر از آنکه زمان خود را برای کشف نقاط قوت خود صرف کنیم، آن را برای رفع نقاط ضعف و کاستی هایمان صرف میکنیم.

اعتقاد به ضرب المثل “می توانید هر چه میخواهید بشوید” باعث رشد ما نخواهد شد. با حرکت در مسیر اشتباه فرصت های بسیاری را از دست خواهید داد. شما نمی توانید به هرکسی که می خواهید تبدیل بشوید، اما می توانید در آنچه که هستید پیشرفت های زیادی کنید.

کاربرد مفاهیم این کتاب برای کارآفرینان و مدیران
همواره مسئله تعامل، هماهنگی اعضای تیم با یکدیگر و سپردن مسئولیت متناسب با توانایی‌های هر فرد از دغدغه‌های تیم‌های کاری و مدیران است. استفاده از این مطالب و شکل‌گیری نقشه‌‌ی استعدادی از تم‌های توانایی‌ها کمک می‌کند تا اعضای یک تیم درک بهتری نسبت به قابلیت‌های یکدیگر داشته باشند و به مدیران کمک می‌کند تا مسئولیت درست را به افراد متناسب با آن مسئولیت بسپارند و تناسب بین کار و توانایی افراد برقرار باشد. تحقیقات موسسه گالوپ نشان می‌دهد افرادی که کارشان همسو با توانایی‌های فردیشان است شش برابر دیگران کارایی بالاتری دارند.

شناخت تم‌های توانایی اعضای یک تیم کمک می‌کند تا افراد درک بهتری نسبت به یکدیگر داشته باشند و بتوانند در شرایط مختلف از یکدیگر حمایت کنند و این موضوع در کاهش تعارض‌های تیمی نقش بسیار مهمی را بازی می‌کند. شکل‌گیری نقشه استعداد کمک می‌کند تا شکل عملکرد یک تیم و قوت‌ها و ضعف‌هایش مشخص شود و اعضا بهتر بتوانند برای رسیدن به اهداف تصمیم بگیرند و با یکدیگر هماهنگ شوند.

اطلاعات کتاب

عنوان: پنج نقطه قوت برتر خود را بشناسید

نویسنده: تام راث

مترجم: امیرکامگار

ناشر: نوآور

تعداد صفحات: 256 صفحه

سال چاپ: 1395

نوبت چاپ: سیزدهم

قیمت: 114،000 ریال


نظر بگذارید

logo-samandehi

جستجو در رصاکو

آمار سایت

  • 0
  • 62
  • فوریه 24, 2018

لوگوی رصاکو

  • مشتریان ما