کالیبراتور

در مورد تجهیزات اندازه‌گیری و تست بیشتر بدانیم

کالیبراسیون مطابقت با استاندارد را تعیین می‌کند در حقیقت کالیبراسیون اندازه‌گیری و تعیین صحت وسیله اندازه‌گیری در مطابقت با مرجع تایید شده می‌باشد.
هدف کالیبراسیون ایجاد نظامی موثر به منظور کنترل صحت و دقت پارامترهای مترولوژیکی دستگاه‌های آزمون و وسایل اندازه‌گیری و کلیه تجهیزاتی است که عملکرد آنها بر کیفیت فرایند تاثیرگذار می‌باشد. این کار به منظور اطمینان از تطابق اندازه گیری‌های انجام شده با استانداردهای جهانی مورد استفاده قرار میگیرد.
برای کالیبره کردن دستگاه‌های اندازه‌گیری، از یک دستگاه کالیبراتور یا همان دستگاه استاندارد استفاده می شود. شیوه کالیبراسیون به این صورت است که ابتدا مقایسه بین اندازه گیری ها و یک اندازه گیری صحیح در یک دستگاه تنظیم شده، صورت می‌گیرد و اندازه‌گیری دیگر تا جایی که ممکن است به همین طریق با دستگاه دوم صورت می‌گیرد. این دستگاه دوم با نام های مختلفی از جمله واحد تحت تست، دستگاه تست و… نامیده می شود.
دستگاه‌های اندازه‌گیری بعد از مدت زمانی دچار خطا خواهند شد که ممکن است براثر عوامل فیزیکی مانند صدمه و… ویا استفاده نادرست اپراتور در شرایط نا متعارف و .. اتفاق بیافتد که که دراین مرحله جهت کالیبره نمودن دستگاه بایستی از یک دستگاه مرجع استفاده نمود که میزان خطای آن استاندارد شده باشد .


logo-samandehi

جستجو در رصاکو

آمار سایت

  • 0
  • 22
  • فوریه 24, 2018

لوگوی رصاکو

  • مشتریان ما