معرفی کتاب ثروتمندترین مرد بابل

 • -

معرفی کتاب ثروتمندترین مرد بابل

درباره کتاب

شاید تاکنون این سوال را از خود پرسیده باشید که چرا برخی افرادی که سخت و مداوم کار می کنند در فقر و تنگنای مالی به سر می برند و افراد دیگر با کار کمتر، ثروتمندتر هستند؟ چه عواملی علت مشکلات مالی هستند؟ راهکار عملی برای حل مشکلات مالی را در کجا می توان پیدا کرد؟

کتاب “ثروتمندترین مرد بابل” اثر جورج کلاسون کتابی است که تقریبا یک قرن است که به این سوالات پاسخ داده است. به نظر باورنکردنی می رسد که نزدیک یکصد سال نسخه ای برای حل مشکلات مالی در دسترس همگان است اما باز هم افراد بسیاری با مسایل مالی دست به گریبان هستند. نقل قولی از وارن بافت سرمایه گذار موفق امریکایی وجود دارد که ” رازهای موفقیت ساده هستند اما آسان نیستند“.

جورج ساموئل کلاسون نویسنده آمریکایی کتاب ثروتمندترین مرد بابل است که در سال ۱۹۲۶ جزواتی را درباره راه‌های رسیدن به ثروت منتشر ساخت که بعدها با ادغام ابن جزوات کتاب ثروتمندترین مرد بابل شکل گرفت. حکایت‌های کوتاه این کتاب برای خوانندگان زیادی الهام‌بخش بوده که باعث شده رفتاری مسئولانه داشته باشند. از جمله این افراد رابرت کیوساکی و دونالد ترامپ اشاره نمود.

کتاب ثروتمندترین مرد بابل مجموعه ای از داستان های واقعی است که راهنمایی های مالی و سرمایه گذاری مشخص و معین و قابل اجرایی برای همگان دارد. در تمامی داستانهای کوتاه کتاب، علل مشکلات مالی بررسی شده و راهکارهای عملی برای حل انها ارائه شده است. هدف واقعی این کتاب ایجاد بینش مالی برای علاقه مندان به موفقیت مالی است تا به کمک آن ثروتمند شوند،ازثروت خودنگهداری کرده واز درامد حاصل ازآن ثروت، ثروت بیشتری تولید کنند.

در این کتاب استفاده از قوانین مالی به شکل روشنی توضیح داده شده است. تفاوت این کتاب با تعداد بیشمار کتاب های شبه روانشناسی که فقط رویابینی و مثبت اندیشی را توصیه می کنند ارائه راهکارهای عملی و ساده است. راز ثروتمند شدن در این جمله خلاصه شده است ” اول سهم خودتان را از درآمد خود بردارید”. رابرت کیوساکی نویسنده کتاب مشهور پدر پولدار، پدر فقیر این جمله را این چنین تفسیر می کند: در پس این جمله پرورش مهارتهای نظیر انظباط شخصی و مالی، صبر و شکیبایی و استقامت و پایداری نهفته است. مطالعه این کتاب و انجام مراحل عملیاتی آن به همه کسانی که دغدغه تامین مالی آینده خود را دارند، توصیه می شود.

 

قسمتهایی از متن کتاب

 • جمع آوری مال و ثروت قواعد و قوانینی دارد که شما هنوز آنرا فرا نگرفته اید. من درجوانی آموختم که ثروت توانایی انسان را برای داشتن چیزهایی که موجب خوشبختی و رضایت می شود،افزایش می دهد. ثروت، قدرت به همراه می آورد و می تواند موجب آرامش روح و جان شود. من هیچ میراث پدری نداشتم، هیچ دانش و هوش فوق العاده ای! پس دریافتم باید به مطالعه بیشتر در این زمینه بپردازم.
 • یاد بگیرید که با مبلغ کمتری نسبت به درامد خود زندگی کنید. ازافرادصاحب علم وتجربه کمک بگیرید. یاد بگیرید اندوخته هایتان را در خدمت بگیرید.
 • قدرت اراده چیزی نیست جز اینکه برای خود هدفی ثابت و غیرقابل تغییر قرار دهیم و بر خود واجب بشماریم که وظایفی را انجام می دهیم. هرگاه من وظیفه ای را برای خود قرار دهم، هر چند کاری بسیار جزیی باشد، باید آنرا انجام دهم. در غیر اینصورت چگونه می توانم به خود اعتماد کنم که کاری مهم را انجام دهم.اگر با خود قرار می گذارید که به مدت صد روز هر بار که از روی پلی عبور می کنید ریگی را از کنار راه برداشته و در رودخانه بیندازید، حتما این کار را بکنید .اگر فرضا در روز هفتم فراموش کردید این کار را انجام دهید، باید همان موقع برگردید و ریگ را در رودخانه بیندازید. هرگز نگوئید فردا دو ریگ می اندازم. در ضمن برای خود وظایف دشوار و غیر عملی درنظر نگیرید.
 • روح یک انسان آزاده در زندگی به دنبال موانع و مشکلاتی می گردد تا بتواند آنها را از پیش پای خود بردارد، اما روح یک برده می نالد که « من فقط یک برده هستم و کاری از من ساخته نیست».
 • آن کس که در کیسه خود سکه های طلا و نقره ای دارد که نیازمند خرج کردن آنها نیست، در چشم خانواده خود فردی شایسته است. آن کس که در کیسه های خود به جز چند سکه مسی ندارد در نظر خانواده خود فردی بی تفاوت و بی اهمیت است. اما آن کس که چیزی در کیسه خود ندارد نسبت به خانواده خود نامهربان است زیرا که دل خودش ناشاد است.

 

اطلاعات کتاب

عنوان: ثروتمندترین مرد بابل

موضوع: مدیریت مالی، روانشناسی مثبت نگر

نویسنده: جورج کلاسون

مترجم : مهدی مجرد زاده کرمانی

ناشر: موسسه فرهنگی راه بین

تعداد صفحات: 167

قیمت:  180,000 ریال

 


 • -

مدیریت پروژه

وقتی که از مدیریت پروژه صحبت می کنیم، می دونیم که برای پیشبرد پروژه در مسیر و بودجه تعیین شده با چالش های زیادی مواجه هستیم و برای موفقیت در این کار فاکتورهای زیادی رو باید در نظر بگیریم و در کنار اون، با عوامل داخلی و خارجی که ممکنه پروژه رو ازمسیر خودش منحرف بکنه هم باید مقابله بکنیم. پس برای موفقیت در این کار باید یه برنامه خوب داشته باشیم و برخی احتیاط ها رو لحاظ کنیم. در پست های #مدیریت_پروژه_رصاکو از آموخته ها و تجربه های خودمون در این زمینه صحبت خواهیم کرد و خوشحال میشیم اگر شما هم تجربه هاتون رو در این زمینه با خانواده رصاکو در میان بذارید.

مدیریت پروژه:

تخصیص، پیگیری و کاربرد منابع برای رسیدن به اهداف مشخص در یک دوره زمانی خاص را مدیریت پروژه می‌گویند. به بیان دیگر مدیریت پروژه به کارگیری دانش، مهارت‌ها، ابزارها و تکنیک‌ها برای فعالیت‌های پروژه به منظور تحقق الزامات پروژه است. مدیریت پروژه با استفاده از فرایندهایی هم‌چون فرایندهای آغازین، برنامه‌ریزی، اجرایی، پایشی و اختتامی انجام می‌پذیرد.

ديريت پروژه را اينگونه تعريف مي‌كنند:

فرآيندي كه توسط آن پروژه به شكل موفقيت‌آميزي به اتمام مي‌رسد، اما مي‌توان تعريفي نيز بر اساس ديدگاه مديريت ساخت يافته پيشنهاد نمود، بر اين اساس دو ديدگاه وجود دارد:
1-    تعريف ديدگاه سنتي از مديريت پروژه، كه مديريت پروژه را شاخه‌اي از دانش بشري دانسته و مجموعه‌اي از ابزارها و تكنيك‌ها مي‌داند.
2-    تعريف ديدگاه ساخت يافته كه مديريت پروژه را فرآيندهاي مديريتي لازم براي به عهده گرفتن پروژه مي‌داند.

مديريت پروژه به عنوان شاخه‌اي از دانش بشري
مديريت پروژه به عنوان اصول مدرن مديريت حدوداً 46 ساله است و آغاز آن به پروژه Atlas كه در سال 1953 در ايالات متحده شروع شده بر مي‌گردد. اين دانش با گذشت زمان ابزارها و تكنيك‌هاي جديدي را معرفي نموده است.

مدیریت پروژه در نیمه‌ی دوم قرن بیستم، و به کمک استراتژی‌هایی تکامل پیدا کرد که این استراتژی‌ها توسط پرسنل نظامی در جنگ‌ جهانی دوم برای نظارت و بررسیِ پروژه‌های بزرگ و پیچیده‌ای استفاده می‌شد که شامل هزاران نفر و تجهیزات نظامیِ وسیعی می‌شدند.

ریشه‌های مدیریت پروژه را می‌توانیم در پروژه‌های بزرگ دولتی که در اواخر قرن نوزدهم اجرا می‌شدند، خصوصا پروژه‌های مربوط به ساخت خطوط راه‌آهن بین قاره‌ای، نیز ببینیم. پروژه‌ی خط آهن در سال ۱۸۶۰ آغاز شد، هزاران نفر در آن مشغول به کار بودند و چندین تُن مواد اولیه‌ی خام که از مکان‌های مختلف آورده می‌شدند نیز در آن به‌کار گرفته می‌شد.

در اوایل قرن بیستم میلادی، فردریک تیلور (Frederick Taylor) با معرفی مفهوم مدیریتِ هر مرحله از کار روزانه‌ برای کارگران، تجارت صنعتی را متحول کرد. تیلور به جای اینکه از کارگران بخواهد بیشتر تلاش کنند یا ساعات کاری‌شان را افزایش دهند، استراتژی‌هایی برای انجام هوشمندانه‌ترِ کارها پایه‌گذاری کرد و در نتیجه بازدهی را بالا برد.

هنری گانت (Henry Gantt)، که یکی از دستیاران تیلور بود و در کشتی‌سازی مهارت داشت، در طول جنگ جهانی اول، ایده‌ی استفاده از نمودارهای مختلف برای انجام بعضی از وظایف را توسعه داد.

فعالیت‌های گانت باعث شدند که مدیریت پروژه به عنوان رشته‌ای مجزا در محیط‌ کاری و همچنین در مطالعات روانشناسی صنعتی و مدیریت منابع انسانی و بازاریابی شناخته شود. در زمان جنگ جهانی دوم، مدیران صنعتی و نظامی شروع به استفاده از فرآیندهای مدیریتی و استراتژيک دقیق‌تری کردند تا بتوانند بیشترین بهره را از نیروی کار بگیرند. این استراتژی‌ها شامل نمودارهای شبکه‌ای و روش مسیر بحرانی بودند.

خیلی زود این فعالیت‌ها در صنایع مختلف رواج پیدا کردند. با اینکه جزئیات آنها در دوره‌های زمانی و صنایع مختلف متفاوت بودند، اما فلسفه‌ی اصلی تغییری نکرده بود: برای رسیدن به موفقیت، تمامی پرسنل و سیستم‌های مختلفی که در تجارت وجود دارند، باید در هماهنگی با هم کار کنند تا بتوان به موفقیت دست پیدا کرد و پروژه را به نتیجه رساند.

برنامه‌ریزی و کنترل پروژه 

مثلث کنترل پروژه، فلش‌ها: هزینه، طرح، برنامه زمانی
 1. تهیه ساختار شکست کار پروژه WBS
 2. برنامه‌ریزی و کنترل پروژه به روش مسیر بحرانی CPM
 3. برنامه‌ریزی و کنترل پروژه به روش PERT
 4. بودجه بندی پروژه‌ها و زمانبندی منابع مورد استفاده
 5. تهیه گزارش از روند و پیشرفت پروژه‌ها
 6. تهیه گزارش کارگاهی و مدیریتی
 7. مشارکت در تحلیل پروژه و تهیه طرح‌های بهبود
 8. خدمات هزینه یابی پروژه تهیه صورت وضعیت

نکته اصلی قابل توجه شروع و توسعه ابزار BIM است که می‌تواند با یکپارچه سازی تمامی فرایندهای مدیریت و کنترل پروژه به بهینه‌سازی فرایندها و همچنین افزایش بهره‌وری بینجامد.

ا هر دانشي بايد در چارچوب ديدگاهي ساخت‌يافته شكل گيرد، از اين نظر، مديريت پروژه به لحاظ عدم استفاده از ديدگاه ساخت‌يافته، نمي‌تواند بطور دقيق چگونگي و زمان استفاده از ابزارها و تكنيك‌ها را مشخص سازد. در چارچوب اين دانش دو متدولوژي وجود دارد: روش مسير بحراني (CPM) و مشخصات هزينه (C/SPEC).
1-    روش CPM در دهه 1950، در صنايع شيميايي، كشتي‌سازي و ساخت نيروگاه بطور همزمان ولي مستقل معرفي و تكامل يافت. اين روش تنها به يك هدف توجه دارد و آن مديريت زمان به كمك شبكه‌هاي مسير بحراني است.
2-    روش C/SPEC توسط صنايع دفاع آمريكا بوجود آمد. اين روش به سه هدف توجه دارد: مديريت حوزه عملكرد سيستم، سازمان و هزينه. حوزه عملكرد سيستم (C/SCOPE) به كمك تعريف ساخت يافته‌اي از كار، كه بدان جدول زماني تقسيم كار يا ساختار تقسيم كار(WBS: Work Breakdown Structure) گفته مي‌شود و سازمان نيز به كمك ساختار تقسيم سازمان (OBS: Organization Breakdown Structure) مديريت مي‌شوند. جدولي دو بعدي كه توسط WBS و OBS بوجود مي‌آيد در هر سطح، نمودار خطي مسئوليت‌ها يا وظايف را بوجود مي‌آورد. هزينه نيز توسط ساختار تقسيم هزينه (CBS: Cost Breakdown Structure) مديريت شده كه نهايتاً جدولي سه بعدي از CBS، OBS و WBS حاصل مي‌شود.
در اين فرآيند، توجه بسيار شديدي به كار و انجام آن در چارچوب زمان، هزينه و كيفيت شده و كار فقط بخاطر خود كار انجام مي‌شود.تعريف جديد مديريت پروژه
ديدگاه جديد، مديريت پروژه را بعنوان فرآيندي تعريف مي‌كند كه پروژه را به شكل موفقيت‌آميزي به اتمام مي‌رساند تا به اهداف تجاري از پيش تعريف شده دست يابد. اين فرآيند داراي سه بعد مي‌باشد:
–    اهداف پروژه.
–    فرآيندهاي مديريت براي دستيابي به اهداف و…
–    اينكه در چه سطحي از فرآيندها استفاده شده است.
اولين بعد به پروژه اشاره مي‌كند، دومين بعد مديريت را نشانه رفته و سومين بعد نيز پروژه و مديريت را به هم ارتباط داده و پروژه را به جهان خارج مرتبط مي‌سازد.

اهداف پروژه
تعريفي كه قبلاً در مورد پروژه ارائه شده نشان مي‌دهد كه براي دستيابي به مقاصد پروژه بايد پنج هدف پروژه تحت مديريت قرار گيرند (نه اينكه تنها به يك مورد آن پرداخته شود)، اين اهداف عبارتند از:
–    مديريت حوزه عملكرد سيستم
–    مديريت سازمان
–    مديريت كيفيت
–    مديريت هزينه
–    مديريت زمان
و بخاطر اينكه تمامي اهداف مذكور، عنصر ريسك را نيز به همراه دارند، مي‌توان هدف ديگري با عنوان مديريت ريسك به موارد بالا اضافه نمود.
ديدگاه سنتي فقط به مديريت زمان توجه دارد، در صورتي كه مديريت پروژه، مجموعه‌اي است كه كيفيت، هزينه و زمان در ارتباط متقابل با يكديگر به نحوي مديريت مي‌شوند كه نتايج پروژه بهينه (Optimal) گردد.
اگرچه در اين تعريف ظاهراً نامي از كار برده نشده است ولي كار بخشي از مشخصات فني پروژه است. از اصطلاح كارآيي Performance نيز گاهي اوقات براي تركيب حوزه عملكرد سيستم و كيفيت استفاده مي‌شود.


 • -

معرفی کتاب خوشی ها و مصایب کار

درباره کتاب

کتاب «خوشی‌ها و مصایب کار» سفرنامه روایت‌گونه ای است به گوشه و کنار دنیای مدرن و ورود به فضای واقعی کار و همچنین درک و بررسی خوشی‌ها و مصایب دنیای کار که در زندگی امروزی با آن مواجهیم. در معرفی کتاب آمده است: بخش زيادي از زندگي مان را حين کار کردن مي گذرانيم اما شگفت انگيز است که تا به حال چيزهاي کمي درباره ي آن نوشته اند، چيزهايي در اين باب که چه‌چيز کار را به هيجان انگيزترين و در عين حال سخت ترين فعاليت زندگي ما تبديل کرده است. خوشي‌ها و مصايب کار کشف شادي‌ها و دردهاي فضاي کار در دنياي مدرن است.

نویسنده کتاب «آلن دوباتن» فیلسوف اجتماعی است که با ظرافت و متفکرانه به کار نه به عنوان پديده‌اي اقتصادي يا اجتماعي بلکه در جايگاه مسئله‌اي وجودي مي‌پردازد. از دیدگاه نویسنده اگر امروز یک مریخی به زمین بیاید و فقط بر اساس مطالعه آثار ادبی منتشر شده بفهمد آدمها چکار می کنند به این نتیجه می رسد که همه آنچه که مردم وقت شان را صرف انجام آن می کنند عاشق شدن، جر و بحث کردن و گاهی هم کشتن یکدیگر است و به «کار» به ندرت به عنوان پدیده ای انسانی پرداخته شده است. دوباتن در این کتاب گلچيني از مشاغل را شامل لجستیک، علوم موشکی، مهندسی برق، نقاشی، حسابداری، کار آفرینی، هوانوردی بررسی کرده و چشمان ما را به زیبایی، پیچیدگی، پیش‌پا افتادگی و وحشت هرازگاه دنیای کار باز می کند.

فروشنده‌هاي بيسکويت تصويرگر ارتباط ميان شادي و پيش پاافتادگي هستند و اینکه چقدر برای خرید این همه خوراکی بی‌فایده فریب خورده‌ایم و خویشتن را به زحمت انداختیم تا مالی به دست بیاوریم و سرانجام به یک شبه‌نیاز دست چندم خود پاسخ دهیم که عملا تاثیری در زندگی حقیقی ما ندارد. کارکنان ادارات نقابي از سرخوشي سطحي به چهره مي‌زنند تا اندوه حاصل از رفتارهاي همکاران‌شان را بپوشانند؛ و شب هنگام در دنیایی از رویاهایش به خواب می‌روند و صبح مجبور می شوند که رویاهایشان را نیمه‌کاره خاتمه دهند. در فصل مهندسی برق همسفر کسی می‌شوید که شاید برای نخستین بار شما را متوجه این همه دکل و سیم‌های بالای سرتان کند. چیزی که شاید کمتر در حالت عادی و در سفرهای معمولی به آن توجه داشته باشیم و در فصل نقاشی با بیانی کاملا هنرمندانه و احساساتی همگام با نقاشی می‌شوید که ماه‌ها و گاهی سال‌ها وقتش را صرف کشیدن درخت یا ماه یا رود در زمان‌های مختلف شبانه‌روز و در فصول مختلف می‌کند.

گزارش دوباتن از شرح دنياي مشاغل مدرن فراتر مي‌رود و به بررسي معناي وسيع‌تر زندگي مي‌پردازد. آلن دوباتن در پایان سفر هیجان‌انگیز خود می‌نویسد: کارمان دست‌کم حواسمان را پرت خواهد کرد، حباب بی‌نقصی برایمان خواهد ساخت که در آن بر امیدمان به تکامل سرمایه‌گذاری کنیم، دغدغه‌های بیشمارمان را بر چند هدف نسبتا کوچک و دست نیافتنی متمرکز خواهد کرد، حس استادی و مهارت به ما خواهد داد، ما را به شدت خسته خواهد کرد، غذا روی میز خواهد گذاشت، ما را از درد‌سر بزرگتری دور خواهد داشت.

 

قسمتهایی از متن کتاب

 • ما مدرن شده‌ایم؛ همان هنگام که انتظار هدیه‌های هرازگاه از عالم بالا را ترک گفتیم و به دنبال این بودیم که همه حس‌های خوشایند را فوری و مرتب در اختیار داشته باشیم.
 • این اطمینان خاطر بلند پروازانه که همه می توانند شادی را در کار و عشق بیابند چقدر بی رحمانه و نسنجیده است. مسئله این نیست که این دو چیز همواره در تحقق رضایت ناتوان هستند بلکه فقط این است که این ها تقریبا هیچ گاه اینکار را نمی کنند و در عوض به خاطر اینکه سرسختانه در تبدیل شدن به کسی که واقعا هستیم شکست خورده ایم ما را به شرم و عذاب محکوم می کنند.
 • دوران پیش از علم با همه معایبش حداقل آرامش ذهنی برای آدم هایش به ارمغان می آورد، آرامشی حاصل از این دانش که همه دستاوردهای انسان در برابر عظمت جهان هیچ است. ما که به لحاظ اسباب و وسایل، رفاه بیشتری نصیب مان شده اما در دیدگاه های مان فروتنی کمتری داریم و با حس حسادت، اضطراب و خودخواهی دست و پنجه نرم می کنیم.
 • مشاغل اندکی هستند که بتوان حاصل کار را با نگاهی اجمالی دید و صاحبان آنها بتوانند در پایان روز یا پایان زندگی قدمی به عقب برگردند و به شیئی اشاره کنند – خواه یک بوم نقاشی یا یک کوزه سفالی- و آن را همچون گنجینه ای ازلی از توانایی ها و سابقه دقیقی از سال ها ببینند و در نتیجه احساس کنند که در یکجا متمرکز هستند به جای اینکه مانند نتیجه کار اغلب انسانها در پروژه هایی پراکنده شده باشد که مدت ها پیش از دیدها محو شده اند و هیچ ردی از آنها نمی توان گرفت.

 

اطلاعات کتاب

عنوان: خوشی ها و مصایب کار

نویسنده: آلن دوباتن

موضوع: کار و فلسفه

مترجم: مهرناز مصباح

تعداد صفحات: 360 صفحه

ناشر: به نگار

قیمت:  300,000 ریال


 • -

معرفی کتاب «اثر مرکب»

درباره کتاب

کتاب « اثر مرکب» استراتژی به دست آوردن پاداش های بزرگ از اقدامات کوچک و به ظاهر ناچیز است. شما تا زمانی که نتوانید چیزی را اندازه گیری کنید نمی توانید آن را بهبود ببخشید. اثر مرکب اصل این مسئله است که تصمیمات شما سرنوشت و آینده‌تان را رقم می‌زند و آینده همان چیزی است که شما امروز آن را می‌سازید. نکته اصلی اینجاست که تقریباً تمام چیزهایی که را که برای رسیدن به موفقیت می‌خواهید، را می دانید. شما به یادگیری چیزهای بیشتری احتیاج ندارید و تنها به یک برنامه عملی نیاز است. شاه کلید موفقیت در این جمله وجود دارد :رهرو آنست که آهسته و پیوسته رود.

اثر مرکب نوشته دارن هاردی نویسنده و سخنران محبوب و موفق آمریکایی است که هم ناشر و دبیرتحریریه مجله موفقیت در آمریکاست و با صدها فرد و کارآفرین موفق آمریکایی گفتگو کرده و هم با راه اندازی شبکه های تلویزیونی در زمینه موفقیت و اثرگذاری فراوان در این حوزه و راه اندازی شرکتها و مجموعه های مختلف و مشاوره به مجموعه های متعدد توانسته به عنوان یکی از کارآفرینان مطرح و موفق در سطح دنیا به شمار رود.

نویسنده با مثالهای و داستانهای انگیزشی متعدد تاثیر استمرار و سماجت را در موفقیت افراد نشان می دهد. برای درک بهتر موضوع پایداری و ثبات به این مثال توجه کنید، اگر بین ۳ میلیون پول نقدی و یک سکه ۱ سنتی که در ۳۱ روز آینده هرروز ارزشش ۲ برابر می‌شود، حق انتخاب یکی را داشته باشید، کدام را انتخاب می‌کنید؟ در صورت انتخاب سکه ۱ سنتی در طول یک ماه آینده در آخر چیزی حدود ۱۰ میلیون دلار دارید. آیا اگر بدانید که فقط با مجموعه‌ای از قدم‌های کوچک و داشتن پایداری در طول زمان می‌توانید بنیان زندگی‌تان را بهبود ببخشید، باعث دلگرمی‌تان نمی‌شود؟

مشکل‌ترین جنبه اثر مرکب این است که مجبوریم قبلاً اینکه بتوانیم نتایج آن را ببینیم، مدت‌زمانی را به‌طور پایدار و مؤثر در آن زمینه تلاش کنیم. راز موفقیت، سخت‌کوشی، نظم و عادت‌های خوب است. درک اثر مرکب، شمارا از انتظار کسب نتایج آنی خلاص می‌کند. تنها راه رسیدن به موفقیت از طریق انجام پیوسته‌کارهای معمولی، غیر جذاب، غیر مهیج و بعضی وقت‌ها نظم و ترتیب‌های سخت روزانه‌ای است که در طول زمان، مرکب شده‌اند.

كتاب « اثر مرکب » به آساني قابل مطالعه است، ترجمه آن بسیار روان و خواندنی و متن آن نیز سرشار از مثال و داستانهایی است که فهم کتاب را آسان تر می سازد و راهکارهای عملی مفیدی برای هدف گزاری و موفقیت ارائه می دهد.

قسمتهایی از متن کتاب

 • ما باید به این حقیقت و باور برسیم که موفقیت عمدتا از طریق انجام پیوسته کارهای معمولی، غیر جذاب، غیر مهیج و بعضا نظم و ترتیب های سخت روزانه به دست می آیند. و اگر هم موفقیتی یک شبه به دست آید، عمدتا یک شبه هم از دست خواهد رفت و دوام و عمقی نخواهد داشت.
 • فیل ها هیچ موقع ما را گاز نمی گیرند! این پشه ها هستند که ما را نیش می زنند! پس به این واقعیت برسیم که چیزهای بسیار کوچک ممکن است تمام زندگی، حرفه و آبروی ما را از بین ببرند.
 • برای تغییر، ایجاد عادات و رفتار خوب و ایجاد تکانش لازم است، اما این تکانش باید با ریتم منظم و دائمی و ثبات قدم همراه باشد. حرکت های افراطی و تفریطی، موضع های عجله ای و جوگیر شدن و عدم ریتم مناسب موجب خواهد شد که ثبات قدم نداشته باشیم و تکانش ما با لرزه های فراوان و یا حتی سکون و سکوت مواجه شود.
 • از بهترین راه های دستیابی به اهداف این است که انرژی مان را در بخشش به دیگران متمرکز کنیم. اگر می خواهیم اعتماد به نفس خودمان بیشتر شود، سعی کنیم اعتماد به نفس اطرافیان مان را بالا ببریم. اگر حس امیدواری و مثبت اندیشی می خواهیم باید در شخص دیگری این ها را القا کنیم و اگر موفقیت برای خودمان می خواهیم برای دیگران هم بخواهیم.

 

اطلاعات کتاب

نویسنده: دارن هاردی

موضوع: رهبری، موفقیت، خودیاری

نویسندگان: دارن هاردی

مترجم: لطیف احمد پور، میلاد حیدری

تعداد صفحات: ۲۳۸ صفحه

ناشر: انتشارات شریف

قیمت:  150,000 ریال


 • -

معرفی کتاب «چرا کشورها شکست می خورند؟»

کتاب «چرا کشورها شکست می خورند؟»

درباره کتاب

کتاب «چرا کشورها شکست می خورند؟» یک کتاب روایی و ساده است که در آن مهم ترین مسایل اقتصاد و سیاست و فرهنگ به صورت بسیار روان و در قالب تاریخ تحولات اقتصادی جهان به شیوه ای استادانه مطرح شده اند که حتی خوانندگان غیر متخصص نیز از خواندن آن لذت می برند.

در این کتاب پرسشی بررسی می شود که قرن ها متخصصان را درمانده کرده است. چرا برخی کشورها ثروتمند و برخی دیگر فقیرند و به واسطه ثروت و فقر، سلامتی و بیماری، غذا و قحطی از یکدیگر مجزا می شوند؟ دلیل تفاوت های عظیم درآمدها و استانداردهای زندگی در کشورهای ثروتمند مثل آمریکا و آلمان و انگلستان با کشورهای فقیری همچون کشورهای جنوب آفریقا، امریکای مرکزی و آسیای جنوبی چیست؟ آیا این امر ناشی از فرهنگ ، آب و هوا یا جغرافیاست؟ شاید جهل و غفلت از سیاست های صحیح علت ناکامی هاست؟ مطلقا خیر. هیچ یک از این عوامل قطعی یا محتوم نیستند.

نویسندگان کتاب – دارون عجم اوغلو و رابینسون – نشان می دهند که برای درک چنین نابرابری هایی در جهان امروز باید به کاوش در گذشته پرداخت و پویایی اقتصادی جوامع را بررسی کرد. علت اینکه بریتانیا ثروتمندتر از مصر است اینست که در سال 1688 انگلستان انفلابی کرد که سیاست و در نتیجه اقتصاد کشور را دگرگون کرد.

آنها قاطعانه نشان می دهند که این نهادهای اقتصادی و سیاسی ساخته دست بشرند که شالوده موفقیت اقتصادی (یا فقدان آن) را می سازند. عجم اوغلو و رابینسون بر مبنای پانزده سال مطالعه بر روی منابع اصلی به شواهد تاریخی فوق العاده ای از امپراطوری رم ، دولت – شهرهای مایا و نیز دوران قرون وسطی ، اتحادیه جماهیر شوروی و آفریقا نظم می بخشند تا نظریه اقتصاد سیاسی تازه ای بنا کند که ارتباطی وسیع با پرسش های سترگ امروزین دارد.

از جمله مفاهیم ناب این کتاب می توان به چرخه فضیلت و چرخه رذیلت اشاره کرد. چرخه فضیلت اشاره به پشتیبانی و تقویت نهادهای سیاسی فراگیر از نهادهای اقتصادی آزاد و رقابتی است که خود نیز از آنها نیرو می گیرد. نهادهای اقتصادی رقابتی و فراگیر در افراد انگیزه خلاقیت و رقابت ایجاد می کند و انحصارات را تقلیل می دهد.

روی دیگر سکه چرخه رذیلت است که در آن نهادهای سیاسی بهره کش بدون  وجود قید و محدودیتی انحصارات و رانتها را برای بخشی از افراد در قالب نهادهای اقتصادی بهره کش ایجاد می کنند که این نهادهای اقتصادی بهره کش موجب می شوند کسانی که بر تخت قدرت تکیه می زنند از منافع گسترده اقتصادی در سایه رانت بهره ببرند و با این قدرت حق مالکیت دیگران را سلب کنند و انحصار ایجاد کنند.

كتاب «چرا کشور‌ها شكست مي‌خورند» به آساني قابل مطالعه است و داستان‌هاي تاريخي زياد و جالبي درباره تفاوت كشورها دارد و نحوه نگاه و درك شما را نسبت به جهان دگرگون می‌كند.

 

قسمتهایی از متن کتاب

 • ناکامی ملت ها در دنیای امروز به خاطر آن است که نهادهای اقتصادی بهره کش انگیزه کافی برای مردم ایجاد نمی کنند تا دست به پس انداز، سرمایه گذاری و کارآفرینی بزنند. نهادهای سیاسی با دادن قدرت به صاحبان این نهادهای اقتصادی بهره کش باعث تقویت آنها و تبعیض در رقابتی بودن فعالیت های اقتصادی می شوند که این ریشه اصلی ناکامی ملت ها است.
 • تلاش نهادهای بین المللی برای مهندسی رشد اقتصادی با پذیرش سیاست های بهتر از سوی کشورهای فقیر ناموفق بوده است. این نهادهای بین المللی از خود نمی پرسند که چرا از ابتدا نهادها و سیاست های بد در این کشورها ظاهر شده اند. آنان تنها فکر می کنند که علت بی خبری رهبران این کشورها بوده است. در نتیجه این سیاست ها تنها به صورت ظاهری اعمال می شوند و حاصلی ندارند.
 • مولفان به طرز مجاب کننده ای نشان داده اند که کشورها فقط اگر دارای نهادهای اقتصادی مناسب و مالکیت خصوصی و رقابت باشند خواهند توانست از چنبره فقر رها شوند. بحث اساسی تر این است که کشورها به شرطی می توانند نهادهای شایسته ایجاد کنند که نظام سیاسی آزاد و تکثرگرا داشته باشند که همواره با آغوشی باز از سیاستمداران جدید از طریق انتخابات آزاد استقبال کنند.

 

اطلاعات کتاب

عنوان: چرا کشور‌ها شكست مي‌خورند

موضوع: اقتصاد سیاسی/ تاریخی

نویسندگان: دارون عجم اوغلو/ جیمز رابینسون

مترجم : پویا جبل عاملی/ محمدرضا فرهادی پور

ناشر: دنیای اقتصاد

تعداد صفحات: 560

قیمت:  350000 ریال

 


 • 104

خوش بینی آموخته شده

کتاب خوش بینی آموخته شده

درباره کتاب

شاید افرادی را می شناسید که پس از چندین شکست و ناکامی در کاری، دست از تلاش بر می دارند و در نقطه مقابل افرادی را دیده اید که با وجود دیدن نشانه های دلسرد کننده همچنان به کارشان ادامه می دهند. در کتاب “خوش بینی آموخته شده” این سؤال در مورد زندگی واقعی پرسیده شده است: چه چیزی باعث می شود که یک نفر پس از اینکه معشوقش دست رد به سینه او زد، مجدداً از جا برخیزد و دیگری با وجود اینکه می بیند کارش به جایی نمی رسد همچنان ادامه می دهد؟

از نویسنده کتاب “دکتر مارتین سلیگمن”، به عنوان پدر روانشناسی مثبت گرا نام برده می‌شود. سلیگمن یک روانشناس شناختی است که سالها‌ رییس انجمن روانشناسی آمریکا بوده و تحقیقاتش از تاثیرگذارترین تحقیقات روانشناسی دهه‌های اخیر است. او سالهای زیادی را صرف آزمایشات بالینی در مورد ایده «درماندگی آموخته شده» کرده است. آزمایشات او در دادن شوکهای الکتریکی ملایم به سگها ثابت کرد که اگر سگها باور داشته باشند که کنترلی بر روند متوقف کردن شوک های الکتریکی ندارند، با وجود اعمال شوک بر آنها، دیگر برای فرار کردن از شوک ها تلاشی نمی کنند.

پس از انجام آزمایشات متعدد بر روی حیوانات و انسانها و تکمیل نظریه «درماندگی آموخته شده»، نویسنده کتاب متوجه شد بعضی از مردم این توانایی را دارند که پس از یک یا چند شکست مجدداً از جا برخیزند. این افراد به جای اینکه به طور ذاتی موفق باشند، شیوه های برای توضیح دادن حوادث دارند که شکست را دائمی نمی دانند و معتقد هستند که شکست ارزشهای اساسی آنها را تحت تأثیر قرار نمی دهد.

مارتین سلیگمن بر این باور است که خوش بینی را هم می‌توان آموخت همانگونه که بدبین بودن هم آموخته می‌شود. عبور نکردن از موانع و چالش های زندگی، اغلب تنبلی یا عدم وجود استعداد تفسیر می شود. نویسنده این کتاب متوجه شد کسانی که تسلیم می شوند، هرگز تعریفی را که از شکست یا تحقیر دارند مورد سؤال قرار نمی دهند. کسانی که اغلب از موانع عبور می کنند به مکالمه درونی خودشان گوش می دهند و با افکار محدودکننده خودشان مقابله کرده و فوراً دلایل مثبتی را برای رد شدن از موانع پیدا می کنند.

كتاب «خوش‌بيني آموخته شده» جنبه خودآموز دارد و از اين رو فهم آن آسان و عاري از اصطلاحات فني روان‌شناسي است و در آن مثال‌هایی از ميان خانواده تا مدرسه، محيط كار، دانشگاه و عرصه‌هاي ديگر آورده شده است که بر جذابيت و گيرايي کتاب افزوده است.

 

قسمتهایی از متن کتاب

 • استعداد و هوش قطعاً در پیشرفت یا حداقل در سرعت پیشرفت نقش دارند. اما امید و انگیزه مواردی هستند که در نبود آنها، هیچ حرکتی شکل نمی‌گیرد و خوش بینی، پیش نیاز این حرکت است.
 • دیدگاه سنتی که در مورد موفقیت وجود دارد مانند دیدگاه سنتی که در مورد افسردگی وجود دارد به تجدید نظر نیاز دارد . در محل کار و مدارس براساس این فرضیه عمل می کنند که موفقیت نتیجه ترکیب استعداد و اشتیاق است و وقتی شکستی اتفاق می افتد به این دلیل است که یا استعداد وجود ندارد و یا اشتیاق . اما شکست میتواند حتی زمانی اتفاق بیفتد که استعداد و اشتیاق فراوان وجود دارد ولی خوش بینی در کار نیست.
 • رواج داشتن این مسئله که مردم زیر بار مشکلات از پا در می آیند به این معنی نیست که این وضعیت قابل قبول است یا اینکه زندگی باید اینطور باشد. اگر از روش دیگری برای توضیح دادن وضعیتی که در آن قرار دارید استفاده کنید برای برخورد با مشکلات مجهزتر خواهید بود و از اینکه مشکلاتتان شما را به سمت افسردگی ببرند، جلوگیری خواهید کرد.
 • چیزی که ما میخواهیم خوشبینی کورکورانه نیست بلکه خوشبینی انعطاف پذیر است یعنی خوش بینی با چشمهای باز. ما باید بتوانیم در صورت لزوم از چشم تیزبین بدبینی برای دیدن واقعیت استفاده کنیم اما نباید مجبور باشیم که در سایه های تاریک بدبینی به زندگی کردن ادامه بدهیم.

 

اطلاعات کتاب

عنوان: خوش بینی آموخته شده

موضوع: روانشناسی مثبت نگر/ خود مدیریتی

نویسنده: مارتین سلیگمن

مترجم : میترا محمدی , فروزنده داورپناه

ناشر: رشد

تعداد صفحات: 400

قیمت:  220,000 ریال

 


 • 0

تسلی بخشی های فلسفه

کتاب تسلی بخشی های فلسفه

درباره کتاب

شاید شما هم جزء آن دسته از افراد بسیاری باشید که تا بحال از خود پرسیده اند فلسفه چیست و خواندن آن چه فایده ای دارد؟ اساسا چرا باید فلسفه خواند؟ وقتی از فلسفه صحبت می‌شود ذهن عموم مردم با این سوال درگیر می شود که فلسفه دانستن چه سودی برای انسان می‌تواند داشته باشد؟

احتمالا دلیل پرسش این سوالات، تجارب کسل کننده در مطالعه متون و یا شرکت دربحث های فلسفی ای بوده است که هیچ سنخیتی با چالش های روزمره زندگی که با آنها مواجه ایم نظیر عشق، ناکامی، بیماری، پول، مرگ، جاه طلبی و غیره نداشته است.

کتاب ” تسلی بخش های فلسفه” توسط آلن دو باتن در سال ۲۰۰۰ منتشر شد و طی  سالهای اخیر، مورد توجه بسیاری از علاقمندان به فلسفه کلاسیک قرار گرفته است. نویسنده این کتاب با مراجعه به زندگی فیلسوفان بزرگی مانند سقراط، اپیکور، مونتنی ، سنکا و شوپنهاور و نیچه، علاوه بر اینکه با ساده نویسی افکار و حرفهای آنان می‌کوشد پیام‌هایی آموزنده برای دنیای امروز بیابد، در تلاش است تا ترس عمومی رایج از فیلسوف و فلاسفه را – که در نظر بسیاری از ما، سخت فهم هستند – کاهش دهد.

آلن دوباتن تعریف بسیار ساده و کاربردی تری از فلسفه برای زندگی روزمره انسانها ارائه کرده است وعقیده دارد که اساسا فلسفه تلاش می‌کند تا معنایی به زندگی انسان درگیر با پیرامونش دهد؛ معنایی که بتواند رهیافت‌ها و رویکردهای مناسبی را پیش پای انسان در مقابل مشکلاتش بگذارد. به نظر دوباتن درست همانطور که در هنگام بیماری جسمانی به پزشک مراجعه می‌کنیم، در هنگام امراض روانی نیز باید به سراغ فیلسوف برویم.  وظیفه فلسفه عبارتست از کمک به ما در تعبیر و تفسیر تالم و امیال نامشخص و مبهم خودمان و رهانیدن ما از طرح های نادرست برای خوشبختی.

در این کتاب از «سقراط»، «اپیکور»، «سنکا»، «مونتنی»، «شوپنهاور» و «نیچه» کمک گرفته شده تا عدم محبوبیت، بی‌پولی، ناکامی، ناکارایی، شکست عشقی و سختی‌های زندگی ما را درمان کند. سبک نگارش این کتاب بسیار جذاب و روان است به گونه ای که انگار در جای جای کتاب قطعه هایی از خودمان در زندگی روزمره را می یابیم و خود را بازمی‌شناسیم و احساس مشترکی را تجربه می‌کنیم.

 

خلاصه ای از متن کتاب

 • سقراط عقیده داشت آدمی باید در مفروضات رایج تردید کند و آنها را به بوته نقد بکشد. اگر این مفروضات از این آزمون سربلند بیرون نیایند آنگاه حق داریم نظری مخالف با عامه مردم اختیار کنیم هر چند این امر به عدم محبوبیت ما می‌انجامد اما آنچه مهم است نه محبوبیت بلکه زیستن در حقیقت و برای حقیقت است. 
 • اپیکور به ما می‌آموزد که برای خوشبختی به چه چیزهایی نیاز داریم. فهرست ضروریمان یا لوازم خوشبختی ما عبارتند از: دوستان، آزادی، ذهن‌ فعال و پول کافی برای امرار معاش در سطح ارضاء نیازهای ضروری از قبیل خوراک، پوشاک، مسکن و نه بیش از آن.
 • از سنکا می آموزیم که هر چه از زندگی انتظار کمتری داشته باشیم کمتر ناکام می‌شویم. او در زندگی با مصائب گوناگونی رو به رو شد: زلزله‌ای ویرانگر، ابتلا به یک بیماری هولناک، سلطنت حاکمان جبار و مستبد و … اما هیچ یک از اینها سبب نشد احساس ناکامی کند زیرا از فورچون یا الهه تقدیر انتظار هر امری را داشت. 
 • مونتنی معتقد است که دلیل سرمست شدن از غرور کاذب این است که ناتوانی‌ها فراموش می‌شوند. او خرد و حکمت را برتر از دانش و علم می شمارد. به باور او هدف از مطالعه حکیم شدن است نه عالم و دانشمند شدن. دلیل ناخرسندی افراد تحصیلکرده را در افکار مونتنی می یابیم.
 • به عقیده شوپنهاور ما مجذوب افرادی می‌شویم که کاملاً با ما متفاوت هستند زیرا دنبال کسی هستیم که نقایص ما را تکمیل کند. وقتی در زندگی دچار شکست عشقی می شوید نباید نارحت شوید چرا که شخص مقابل به طور ناخودآگاه ما را مکمل نقایص خود و بنابراین والد مناسبی برای فرزندش ندانسته است، نه این که از ما متنفر باشد.
 • به نظر نیچه فقط با تحمل شکست است که می‌توان به موفقیت رسید. نیچه بیان می کند که نابرده رنج، گنج میسر نمی‌شود و می‌توان اشک‌ها را به معرفت تبدیل کرد. کوهنوردی بسیار دشوار و سخت است ولی آن که هوای خنک بلندا در سر دارد این رنج را به جان می‌خرد تا از فراز قلل معرفت به عالم انسانی نظر کند. آن که در پای کوه می‌ماند نه رنج می برد و نه لذت ارتفاع را درک می‌کند. 

 

اطلاعات کتاب

عنوان: تسلی بخشی های فلسفه

موضوع: فلسفه و عرفان

نویسنده: آلن دوباتن

مترجم : عرفان ثابتی

ناشر: ققنوس

تعداد صفحات: 304

قیمت: 180,000 ریال

 


 • 0

پنج نقطه قوت خود را بشناسید

درباره کتاب
موضوع استعدادیابی و شناسایی استعدادها از جمله مباحثی است که برای مدت طولانی در کانون توجه افراد مختلف از جمله روانشناسان، والدین، مدیران و افراد علاقمند به رشد و توسعه فردی قرار داشته و دارد. در فرهنگ عرفی همواره برای عملکرد بهتر، تاکید بر شناسایی نقاط ضعف و سپس بهبود و اصلاح آنها بوده است. اما چه می شود اگر انسانها به جای تمرکز بر نقاط ضعف خود، نقاط قوت و توانمندی های خود را بیابند و در جهت اعتلای آنها تلاش کنند.

مفهوم نقطه قوت توسط یک روانشناس آمریکایی به نام “دونالد کلیفتون” برای نخستین بار به صورت جدی مطرح شد. کلیفتون بیان می کند که” بهتر است به جای تلاش برای حذف یا تضعیف نقاط ضعف خود، به جستجوی نقاط قوت خود بپردازیم و چند نقطه قوت برتر خود را بیش از پیش تقویت کنیم” وی از جمله محققانی است که مطالعات بسیاری را  برای تبیین بهتر دیدگاهش در مورد شناسایی استعدادها و استعدادیابی انجام داده است. عنوان پدر روانشناسی نقاط قوت در سال ۲۰۰۳ از طرف انجمن روانشناسی آمریکا برای او به کار برده شد.

در این کتاب بر اساس تحقیقات علمی انجام شده تعداد 34 تم توانمندی که در غالب افراد قابل مشاهده است، شناسایی و معرفی شده است. سازگار بودن، تحلیل گر بودن، آغازگر بودن، آینده نگر بودن، توانمندی در پرورش دیگران، توانمندی هماهنگ کنندگی، دربرگیرنده بودن و توانمندی بیشینه سازی، تنها بخش کوچکی از توانمندیهایی هستند که توسط کلیفتون در بحث شناسایی و کشف توانمندی‌ها مطرح می شود.

کتاب پنج نقطه قوت خود را بشناسید یا استعدادیاب کلیفتون در اصل پرسشنامه ای آنلاین برای استعدادیابی و ارزیابی توانمندی‌ها است که کلیفتون به همراه تام راث و گروهی از دانشمندان موسسه گالوپ، طراحی و تولید کرد. این ابزار بیش از ۴۰ سال قدمت دارد و در دنیا به عنوان یک ابزار معتبر برای شناسایی استعدادها شناخته می شود. این کتاب، یکی از کتابهای کلاسیک استعدادیابی و شناسایی استعدادهاست و هدف آن دستیابی به شناخت بهتری از نقطات قوت و کشف آسان تر و رشد این استعدادهای ذاتی در وجود هر یک از ما است. تا کنون بیش از 4 میلیون نسخه از این کتاب در دنیا فروش رفته و کتاب به بیش از 17 زبان زنده ی دنیا ترجمه شده است. از افتخارات کتاب کسب رتبه ی اول در فهرست پرفروش ترین های وال استریت ژورنال، نیویورک تایمز، یو اس ای تودی و وبسایت آمازون بوده است.

در این کتاب پس از معرفی و مقدمه، 34 مورد نقطه قوت در قالب بخش های مجزا معرفی می شود. در هر بخش ابتدا تعریفی کاربردی راجع به هر نقطه قوت ارائه شده، سپس نمونه هایی از افرادی که دارای این توانمندی ها هستند با توصیف رفتارهای خود به تصویر کشیده شده اند. پس از آن ایده هایی برای عمل پیشنهاداتی را به این افراد ارائه می دهد که از سودمندترین بخش های این کتاب است. در پایان توصیه هایی برای کار با افراد دیگری که دارای این توانمندی هستند پیشنهاداتی را به خوانندگان برای تعامل بهتر با افراد دارای یک توانمندی مورد نظر ارائه می دهد.

قسمت هایی از متن کتاب
هدف اکثریت قریب به اتفاق برنامه های آموزشی این است که به ما در تبدبل شدن به کسی که نیستیم یا نمی توانیم باشیم، کمک کند. اگر به صورت ذاتی دارای توانایی درک ریاضی نیستید باز هم مجبور می شوید زمان خود را صرف کسب یک نمره خوب در این درس نمایید. از گهواره تا گور بیشتر از آنکه زمان خود را برای کشف نقاط قوت خود صرف کنیم، آن را برای رفع نقاط ضعف و کاستی هایمان صرف میکنیم.

اعتقاد به ضرب المثل “می توانید هر چه میخواهید بشوید” باعث رشد ما نخواهد شد. با حرکت در مسیر اشتباه فرصت های بسیاری را از دست خواهید داد. شما نمی توانید به هرکسی که می خواهید تبدیل بشوید، اما می توانید در آنچه که هستید پیشرفت های زیادی کنید.

کاربرد مفاهیم این کتاب برای کارآفرینان و مدیران
همواره مسئله تعامل، هماهنگی اعضای تیم با یکدیگر و سپردن مسئولیت متناسب با توانایی‌های هر فرد از دغدغه‌های تیم‌های کاری و مدیران است. استفاده از این مطالب و شکل‌گیری نقشه‌‌ی استعدادی از تم‌های توانایی‌ها کمک می‌کند تا اعضای یک تیم درک بهتری نسبت به قابلیت‌های یکدیگر داشته باشند و به مدیران کمک می‌کند تا مسئولیت درست را به افراد متناسب با آن مسئولیت بسپارند و تناسب بین کار و توانایی افراد برقرار باشد. تحقیقات موسسه گالوپ نشان می‌دهد افرادی که کارشان همسو با توانایی‌های فردیشان است شش برابر دیگران کارایی بالاتری دارند.

شناخت تم‌های توانایی اعضای یک تیم کمک می‌کند تا افراد درک بهتری نسبت به یکدیگر داشته باشند و بتوانند در شرایط مختلف از یکدیگر حمایت کنند و این موضوع در کاهش تعارض‌های تیمی نقش بسیار مهمی را بازی می‌کند. شکل‌گیری نقشه استعداد کمک می‌کند تا شکل عملکرد یک تیم و قوت‌ها و ضعف‌هایش مشخص شود و اعضا بهتر بتوانند برای رسیدن به اهداف تصمیم بگیرند و با یکدیگر هماهنگ شوند.

اطلاعات کتاب

عنوان: پنج نقطه قوت برتر خود را بشناسید

نویسنده: تام راث

مترجم: امیرکامگار

ناشر: نوآور

تعداد صفحات: 256 صفحه

سال چاپ: 1395

نوبت چاپ: سیزدهم

قیمت: 114،000 ریال


 • 0

خدایان مدیریت

درباره کتاب

سرعت پیشرفت فن آوری در زندگی سبب تغییرات بسیاری شده است که فرهنگ کار و سازمانها نیز از آن مصون نمانده اند. در عصر صنعتی، سازمانهای بزرگ فرهنگ کار غالب را بر جامعه تحمیل می کردند که امروزه کمتر اثری از آنها یافت می شود. مثال بارز آن تقسیم فعالیت زندگی روزمره انسانها به سه قسمت متعادل 8 ساعته برای کار و اوقات فراغت و استراحت می باشد. در فرهنگ کسب و کار به شدت متحول شده جدید، راهکارهای قدیمی دیگر پاسخگو نبوده و آشنایی و شناخت فرهنگ های کار یک ضرورت است. این ضرورت هم برای افراد شاغل از جهت انتخاب فرهنگ کار مناسب با استعدادها و توانمندیهای آنان به منظور افزایش بهره وری و کاهش استهلاک روحی ناشی از کار ناسازگار و هم برای مدیران به منظور آشنایی با فرهنگ کار مرجح کارکنان خود و افزایش بهره وری و انگیزش آنان برای انجام وظایف محوله ضرورت دارد.

چارلز هندی، نویسنده “ خدایان مدیریت” یکی از معروفترين و اثرگذارترين چهره های اروپايي در ميان متفكران و انديشمندان علم مديريت به شمار مي رود. او يك فيلسوف اجتماعي برجسته و مشاور زبردست مديريت است كه تجربه ساليان متمادي مشاوره و تحقيق در حوزه هاي مختلف سازماني و اجتماعي و مديريتي را با خود همراه دارد. هندي نويسنده اي تواناست كه تاكنون 15 كتاب در زمينه هاي طبيعت كار، عمر سازماني، اخلاق و ارزشها، جستجوي معنا در زندگي و كار و آينده كار تاليف و منتشر ساخته است كه بيش از يك ميليون نسخه از آنها به فروش رفته است. كتابهاي او همگي سرشار از نكات نغز و راهگشا در حوزه هاي اجتماعي و مديريتي است كه با نگرشي بديع و زباني فصيح ارائه شده است. چارلز هندي فردي است كه به حوزه مديـريت، وقار و جذبـه اي فيلسوفـانه بخشيـده است. از هميــن روست كه او با اتکا به مطالعات فلسفی خود، فرهنگ های کسب و کار در سازمانهای مختلف را بر خـدايان اسطوره اي يونـان قديم تطبيق مي دهد و جايگاه مناسب اختلاط فرهنگها و توازن فرهنگها و خلوص فرهنگي و تناسب فرهنگي را مشخص مي سازد.

در این کتاب چهار خدای یونانی که مظهر چهار فرهنگ رایج کسب و کار هستند، معرفی شده اند: زئوس مظهر فرهنگ باشگاهي، آپولو مظهر فرهنگ نقشهـــا، آتنا مظهر فرهنگ كار و وظيفه گرايي و ديونيسوس مظهر فرهنگ اصالت وجود. افراد و سازمانها دارای فرهنگ های طبیعی و ترجیحی هستند. فرهنگ های مزبور هر یک در جای خود معتبرند و بنابراین مهارت و ظرافت در تطابق بین خدای مرجح فرد با سازمان و موقعیت مربوطه است.

نظریه مطرح شده در این کتاب تحت عنوان “نظریه تناسب فرهنگی” – که می توان از آن به عنوان روح این کتاب یاد کرد- عنوان می کند که برای اداره کردن هر کسب و کاری تنها یک راه صحیح وجود ندارد. شیوه هایی که برای نوع خاصی از کسب و کار مناسب است، ممکن است با کسب و کار دیگر ناسازگار باشند. در صورتیکه انسان بتواند فرهنگ یا سبک کار مناسب برای موقعیت خود را بیابد موفق خواهد شد، در غیر اینصورت پیشرفت توام با کشمکش و ناراحتی خواهد بود. فرهنگ نامناسب به ناخشنودی و عدم کارایی منتهی می شود. تناسب فرهنگی یعنی در نظر گرفتن و برگزیدن فرهنگ کار متناسب در موقعیتی متناسب و برای هدفی متناسب.

این کتاب در دو بخش ارائه شده است. بخش اول کتاب به معرفی و شناسایی چهار فرهنگ رایج کسب و کار یا چهار خدای مدیریت پرداخته و عوامل موثر در انگیزش افراد، شیوه تفکر و یادگیری و چگونگی ایجاد تغییر در کارها برای هر فرهنگ کاری را توضیح می دهد. همچنین به بررسی اثر محیطی بر فرهنگ کاری غالب هر جامعه می پردازد و توضیح می دهد که چرا برخی از فرهنگ های کار با برخی جوامع سازگار و یا ناسازگارند.

در بخش دوم کتاب، بحرانهای فرهنگی سازمانها و آینده کسب و کارها بررسی شده است و پیشنهادات مناسبی برای مواجهه با دنیای کسب و کار پر تغییر ارائه شده است.

 

 قسمت هایی از متن کتاب

 • دانستن این نکته که هر یک از فرهنگها یا سبکهای اداره امور برای کاری خاص خوب است، ضرورت دارد. اینکه ما از فرهنگ خاصی خوشمان نمی آید یا آن را تایید نمی کنیم، نشانه این است که برای ما نامتناسب است. اما به معنای آن نیست که فرهنگ مزبور ذاتا نادرست، بد یا فاقد کارایی است. این اصل در واقع قلب نظریه تناسب فرهنگی است.
 • مدیران باید آگاهی بیشتری درباره فرهنگ مطلوب و مرجح خود و خدایی که شخصا از آن پیروی می کنند داشته باشند و همچنین اشراف بیشتری بر فرهنگهای مختلفی که در دسترس آنان قرار دارد، پیدا کنند.
 • برای موفقیت در دنیای جدیدی که به صورت فزاینده خود را بر ما تحمیل می کند، لازم است خدایان خود را تغییر دهیم و این کار هرگز کار ساده ای نیست. بیشتر مشکلات سازمانها و افراد ناشی از کوشش در جهت تداوم اداره امور به شیوه های مرسوم قبلی و ناشی از عدم تمایل به تغییر فرهنگ می باشد.

اطلاعات کتاب

عنوان: خدایان مدیریت

نویسنده: چارلز هندی

مترجم : کهزاد آذرنوش

ناشر: فرا

تعداد صفحات: 318 صفحه

قیمت: 69،000 ریال


 • 0

هوش مالی خودتان را افزایش دهید.

درباره کتاب

در دنیای امروز که فرهنگ کسب و کار در آن به شدت متحول شده است، کسب هوش مالی یک ضرورت است. فرآیند ارتقا هوش مالی، مساله ای است که باید تا آخر عمر ادامه یابد. برای شرکت کردن در این فرآیند لازم نیست که یک نابغه باشید ،تنها باید آماده باشید، اراده کنید و قادر به یاد گیری باشید.

رابرت کیوساکی، نویسنده “ کتاب هوش مالی خودتان را افزایش دهید” یک معلم اقتصادی و صاحب تئوری‌های نوآورانه اقتصادی در دنیاست. وی از منتقدین جدی نظام آموزش رسمی بوده و بیان می کند که  نظام آموزش فعلی کماکان بر اساس الزامات عصر صنعتی مبتنی بر آموزش افراد برای کارمند شدن است که افراد را محتاط و ترسو تربیت می کند و باعث می شود افراد به جای دستیابی به آزادی مالی به دنبال امنیت شغلی باشند. کیوساکی می‌گوید: «علت عمده‌ای که باعث می‌شود، غالب مردم در تنگناهای مالی به‌سربرند این است که آنان سال‌های سال را از عمر خود در مدارس به سر می‌برند؛ اما درخصوص پول هیچ چیز یاد نمی‌گیرند. نتیجه این است که فقط یاد می‌گیرند برای پول کار کنند؛ اما هیچ‌گاه یاد نمی‌گیرند که چه کنند تا پول برایشان کار کند».

این کتاب تلاش دارد تا به انسان دنیای امروز بگوید تقویت جنبه‌ای از هوش به نام هوش مالی است که در این آشفته بازار می‌‌تواند منجر به افزایش توان مالی تان شود. نویسنده این کتاب خوبی می‌داند آنچه انسان امروزی با آن دست به گریبان است، صرفا داشتن درآمدهای پایین و هزینه‌های سنگین نیست. بلکه اکثر افراد توانایی مدیریت کردن سرمایه خود را ندارند و از دانش مالی لازم برای بر عهده گرفتن مسئولیت زندگی مالی شان برخوردار نیستند، همان چیزی که در این کتاب با عنوان هوش مالی از آن یاد می‌شود. هر اندازه شما از هوش مالی بالاتری برخوردار باشید، عملکرد مالی بهتری خواهید داشت. در دنیای در حال تغییر امروز یگانه سرمایه ای که باعث موفقیت همیشگی وثبات وشکوفایی می شود، برخورداری از هوش مالی مناسب  وتلاش در جهت افزایش و ارتقا آن است.

هوش مالی خود در پنج دسته طبقه بندی می‌شود که عبارتند از:

 • کسب درآمد بیشتر
 • محافظت از پول
 • بودجه‌بندی پول
 • تقویت پول خود
 • افزایش اطلاعات مالی خود

در این کتاب با زبانی ساده و روان به بررسی هر کدام از این بخش‌ها پرداخته شده و خطاها و اشتباهات رایج انسان‌ها را در مورد هر گزینه بر می‌شمارد و در نهایت خواننده را به سمت انتخاب‌ها و تصمیم‌گیری‌های درست رهنمون می‌سازد.

 

قسمت هایی از متن کتاب

 • به منظور ثروتمند شدن، بايد به انديشيدن به ثروت از منظر پول، خاتمه دهيد. پول صرفاً يك مشتق از ثروت حقيقي شما، يعني هوش ماليتان است. بسياري از مردم در پول به دست آوردن تحت قوانين قديم پول خوب بودند. پول درآوردن تحت آن قوانين بسيار ساده‌تر بود، زيرا تمام آن كاري كه بايد انجام مي‌داديد؛ سخت كاركردن، پول پس‌انداز كردن و سرمايه‌گذاري محافظه‌كارانه بود. امروز، پول در آوردن و حفظ آن، در صورتي كه از هوش مالي بالايي برخوردار نباشيد، بسيار سخت‌تر شده‌است. علت آن‌كه فاصله موجود ميان اقشار ثروتمند و فقير هم در حال افزايش است و نه كوچكتر شدن، به همين خاطر است. به همين دليل است كه قشر متوسط در حال ذوب شدن است.
 • هدف این کتاب این نیست که به شما آموزش داده و به شما دیکته کند، چه کاری انجام دهید که ثروتمند شوید، بایدها و نبایدها همواره عوض می‌شوند. در عوض، من رسالت شخصی خود را بر مجهز ساختن شما برای باهوش شدن از نظر مالی، قرار داده‌ام. هدف من برای شما این است که قوانین جدید پول را بشناسید به طوری که وقتی فرصتی برای خلق پول به دنبالتان می‌آید، به اندازه کافی باهوش باشید تا آن را تشخیص دهید. این را در نظر بگیرید که ادامه روند افزایش هوش مالی شما و زیاد کردن دانش خود از پول چه خیری برای شما در بر خواهد داشت. پیرامون خود را با آن دسته از کسانی پر کنید که از شما باهوش تر هستند و تا جایی که می‌توانید دوستان مشاور بیابید. تعریف من از دوست مشاور ساده است، کسی که در حال حاضر در جایی است که شما می‌خواهید باشید.

درباره نویسنده

تفکرات ناب و دست اول اقتصادی رابرت کیوساکی در مشهورترین کتابش با نام “پدر پولدار، پدر بی‌پول” سبب شد تا تمامی علاقه‌مندان به مباحث اقتصادی و مالی شیفته نظرات او شوند. میلیون‌ها نفر با پیروی از نظرات خلاقانه کیوساکی توانسته‌اند به موقعیت‌های مالی و اجتماعی خیره‌کننده‌ای در جهان دست یابند. از جمله ویژگی‌های بارز تفکرات و نظریات کیوساکی، کاربردی بودن آنها و ارتباط فوق العاده این نظریات با زندگی واقعی افراد جامعه است. کتاب‌های پر فروش وی توانسته است تحسین افرادی چون آنتی رابینز و دونالد ترامپ را برانگیزد. کتاب‌های رابرت به خاطر روان بودن‌شان در عرض مدت کوتاهی به ۵۱ زبان زنده دنیا ترجمه شده و امروزه در ۱۰۹ کشور جهان در دسترس هستند. مهم‌ترین کتاب او به نام «پدر پولدار» به تعداد بیش‌از ۲۷ میلیون بار به چاپ رسیده و در همه جای دنیا به چشم می‌خورد. در سال ۲۰۰۵ رابرت به عنوان یکی از ۲۵ نویسنده برتر دنیا انتخاب شد و توانست سری جدید کتاب‌های خود را با علاقه و اشتیاق بیشتری بنویسد و در عرض مدت کوتاهی به چاپ برساند. پیام اصلی کتابهای رابرت کیوساکی این است که: «مسئولیت امور مالی‌ات را خود بر عهده بگیر یا این که تا آخر عمر پذیرای دستورالعمل‌ها و فرمایش‌های دیگران باش. دست خودت است که ارباب پول باشی یا برده اش شوی».

 

 

اطلاعات کتاب

عنوان: هوش مالی خود را افزایش دهید

موضوع: کارآفرینی و سرمایه گذاری

نویسنده: رابرت کیوساکی

مترجم :علی رجبی ابهری

ناشر: نوآور

تعداد صفحات: 360 صفحه

سال چاپ: 1393

قیمت:  300،000 ریال


logo-samandehi

جستجو در رصاکو

آمار سایت

 • 0
 • 0
 • فوریه 24, 2018

لوگوی رصاکو

 • مشتریان ما